• Посилання скопійовано

З погляду ДПСУ, курсові різниці за договором комісії не відображаються у податковому обліку

Комісіонер отримав за договором комісії іноземну валюту для купівлі замовленого товару. Чи повинен він відображати у бухгалтерському та податковому обліку курсові різниці за такою операцією? Яка позиція ДПСУ з цього питання?

Згідно з п. 8 П(С)БО 21-1курсова різниця за монетарними статтями визначається на дату здійснення господарської операції, а також на дату балансу. А курсова різниця, згідно з п. 4 П(С)БО 21, — це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. У цьому випадку курсова різниця — це різниця між вартістю валюти за офіційним курсом гривні до такої валюти на дату перерахунку і балансовою вартістю валюти (тобто вартістю цієї самої валюти, але за курсом або на дату виникнення монетарної статті, або на дату попереднього перерахунку, залежно від того, яка подія відбулася пізніше). Такі курсові різниці від перерахунку монетарних статей, пов’язаних з операційною діяльністю підприємства, відображаються у складі інших операційних доходів (витрат).

1- Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затверджений наказом Мінфіну від 10.08.2000 р. №193.

 


Кошти на валютному рахунку є активами підприємства і монетарною статтею. Але чи буде монетарною статтею сума коштів на забезпечення витрат за договором комісії, отримана від комітента?

Правильніше було б враховувати ці кошти на забалансовому рахунку, тоді валюта не є активом комісіонера, відповідно це не буде монетарною статтею, з виникненням курсових різниць.

Але на сьогодні у бухгалтерському обліку склалася практика, за якою такі кошти відображаються у складі активів з одночасним визнанням заборгованості перед комітентом у сумі отриманих коштів. А якщо так, то у бухгалтерському обліку курсові різниці виникають і за отриманими від комітента коштами в іноземній валюті.

А пп. 153.1.3 ПКУ вимагає визначати курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості і самої іноземної валюти згідно з П(С)БО. Якщо виконувати цю норму, то у податковому обліку курсові різниці за отриманими від комітента коштами в іноземній валюті мали б відображатися точно так само, як і в бухгалтерському обліку підприємства.

Але у ЄБПЗ у себе на сайті ДПСУ зайняла протилежну позицію. Логіка податківців така: оскільки підпунктами 153.4.1 і 153.4.2 ПКУ встановлено, що не включаються до доходів/витрат і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені/надані на підставі договору комісії, то і сама іноземна валюта, отримана комісіонером для виконання договору комісії, не враховується для визначення об’єкта оподаткування. Отже, курсові різниці за такою валютою не відображаються у податковому обліку комісіонера, а тільки у комітента. Такої самої позиції дотримуються і територіальні ДПС, але, на жаль, тільки на своїх сайтах і в усних консультаціях.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418