• Посилання скопійовано

Помилка у рахунку на сплату податку — скасування штрафів ДПІ неможливе

Підприємство при оформленні платіжки з податку на прибуток за 2015 р. вказало помилковий рахунок. За письмовим зверненням юрособи до ДПІ кошти зарахували на правильний рахунок. Чи має має право ДФС застосувати штраф 10% від суми податкового боргу (1 день прострочення)?

ЗапитанняПідприємство під час оформлення платіжки від 09.03.2016 р. на сплату податку на прибуток за 2015 р. помилково вказало інший рахунок. Коли це помітили, за письмовим зверненням юрособи до ДПІ кошти перезарахували на правильний рахунок (11.03.2016 р). ДПІ стверджує, що в цьому випадку, вона має право застосувати штраф 10% від суми податкового боргу (1 день прострочення). Чи можна скасувати штраф?

Відповідь: Щодо помилки в номері рахунку при заповненні реквізитів платіжного доручення на сплату узгоджених сум ПЗ, то у своїй більшості суди та фахівці схиляються до наступної позиції.

З боку фахівців є чітка аргументація вчинення дій платником податку зі сплати податків, зборів. Так, більшість з них вважає, що своєчасна сплата податків є конституційним обов'язком платника податку, який деталізовано в законах про оподаткування. Але жоден із них не встановлює обов'язку платника податків здійснювати платежі на конкретний рахунок. Зарахування коштів на той чи інший рахунок державного бюджету є заходом в межах державного бюджету з метою врегулювання питань формування та використання бюджетних коштів.

Суди також у переважній більшості приймають таке аргументування та вказують на те, що невірне зазначення платником податку (позивачем) номеру рахунку для «авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій» фактично не призвело до ненадходження відповідної суми податкового платежу до державного бюджету у визначений законом строк*.

Щодо можливості нарахування штрафу, то якщо брати наведену вище позицію, то й нараховувати штраф тут фактично немає за що. Адже суди вважають, що сплата платником податків штрафу законодавцем пов'язується не з самим фактом помилки у податковій декларації, а з фактом заниження суми податкового зобов'язання, яка підлягає сплаті до бюджету у зв'язку з такою помилкою**.  

Але податківці доволі часто відносять перерахування не на той рахунок узгодженого податкового зобов’язання до факту несплати податку. До таких платників податківці застосовують штраф відповідно до п. 126.1 ПКУ. Так, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

• при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

• при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (пп. 129.1.1 ПКУ).

Втім, якщо штраф такі нарахують і платник податків отримує відповідне податкове повідомлення-рішення, то формально це підпадає під норму щодо скасування такого штрафу за п. 35 підрозділ 10 розділу XX ПКУ.

Втім, практично реалізувати це буде складно. Нещодавно було затверджено Порядок скасування штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення (Наказ Мінфіну від 10.02.2016 р. №40, який 18.03.2016 р. набрав чинності).

І в цьому Порядку, як і в п. 35  підрозділ 10 розділу XX перехідних положень ПКУ, йдеться про сплату податкового зобов’язання у строки, визначені п. 57.3 ПКУ. Підтвердження сплати податку є платіжне доручення. Це одна з обов’язкових умов, які є підставою для прийняття керівником органу ДФС рішення про скасування штрафу.

Тому, на нашу думку, до описаної ситуації, де відбулось перезарахування коштів узгоджених ПЗ з податку на прибуток з помилкового рахунку на вірний за зверненням платника податків, приписи п.  35  підрозділу 10 розділу XX перехідних положень ПКУ не можуть бути застосовані.

* Ухвала ВАСУ від 25.01.2016 р К/800/53766/14.

** Ухвала Київського апеляційного адмінсуду від 21.07.2015 р №810/1940/15.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202432
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419