• Посилання скопійовано

Збитки на підприємстві: чи формувати відстрочений податковий актив?

На підприємстві за підсумками 2015 р. виникли збитки у бухобліку і, відповідно, такі ж збитки відображаються в декларації з прибутку. Чи треба формувати відстрочений податковий актив згідно з П(С)БО 17?

Метологічні засади та алгоритми ведення бухгалтерського обліку податку на прибуток визначені П(С)БО 17. Це положення  має  застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності, які згідно з чинним законодавством є платниками податку на прибуток (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності). 

В основі П(С)БО 17 лежить порівняння між показниками бухобліку та податкової бази. Враховуючи зміну алгоритму обрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток з 01.01.2015 та орієнтація податкових коригувань на чітко визначений перелік податкових різниць  відстрочені податкові активи та зобов’язання  можуть бути сформовані тільки на ті податкові різниці, що визначені законодавчо: статті 138, 139, 140, 141, 123-1, 39.5.5 та пункти 17, 18, 19, 21 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ. Жодні інші фактори та операції обліку, не визначені на законодавчому рівні, не можуть формувати податкових різниць. При цьому враховувати слід тільки тимчасові різниці. Тобто, різниці, за рахунок яких сума податку на прибуток, обрахована виходячи з фінрезультату до оподаткування за даними бухгалтерського обліку, відрізняється від суми податку на прибуток, визначену в декларації з податку на прибуток, але у майбутніх звітних періодах дія цих різниць нівелюється. 

Прикладом такої тимчасової різниць можуть бути витрати на створення резервів (забезпечень) витрат майбутніх періодів. Згідно із ст. 139 ПКУ, за винятком резерву на оплату відпусток і резерву сумнівних боргів, діє загальне правило: витрати на створення таких резервів (забезпечень) збільшують об’єкт оподаткування податком на прибуток, а суми використання таких резервів – зменшують об’єкт оподаткування. Тому у звітному періоді створення таких резервів виникає тимчасова різниця, яка зникає у періоді використання цих резервів.   

Для того, щоб зрозуміти необхідність формування відстроченого податкового активу (ВПА), потрібно розуміти природу виникнення збитку за підсумками 2015 року. Для формування ВПА ключовим є аналіз не оборотів, а залишків по рахункам між бухгалтерським та податковим обліком в частині, зокрема,  амортизації (порівнюється балансова вартість ОЗ), резерву сумнівних боргів, ціннопаперових збитків та інших факторів, які можуть спричиняти формування податкових різниць.

Вести облік відстрочених податкових активів та зобов’язань за підсумками 2015 року вести потрібно, але тільки в рамках тих податкових різниць, які є актуальними для обліку з 2015 року. Збиток в бухобліку не є фактором формування податкової різниці. 

Тим більше, що судячи із запитання, підприємство прийняло рішення про непроведення коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці (збиток за даними бухоблік переноситься до декларації з податку на прибуток) – для таких підприємств питання податкових різниць, і, як наслідок, нарахування відстрочених податків та активів не є актуальним. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024236
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419