Згідно з пп. 141.4.9 ПКУ, суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку на прибуток в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ ПКУ.
Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду. А сума перевищення податку, сплаченого за кордоном, над сумою податкового зобов'язання за такий звітний період не враховується у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у наступних звітних періодах.
Таке зарахування здійснюється за умови, що платником податку при визначенні об'єкта оподаткування дотримано вимоги ст. 13 ПКУ щодо порядку врахування доходів і витрат при визначенні об'єкта оподаткування ( див. лист ДФС від 02.11.2015 р. №23177/6/99-99-19-02-02-15).
Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
В той же час не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань такі податки, сплачені в інших країнах:
- податок на капітал/майно та приріст капіталу;
- поштові податки;
- податки на реалізацію (продаж);
- інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.
Щодо відображення зазначених сум податку на прибуток, сплачених за кордоном, то ані ПКУ, ані чинною формою декларації податку на прибуток (Наказ Мінфіну від 20.10.2015 р. №897) така можливість прямо не передбачена. Хоча відповідно до пп. 141.4.9 ПКУ, суми податку на прибуток, сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, мають зараховуватися саме під час сплати ними податку в Україні. Тому, на виконання цієї норми, раніше ця сума відображалась в додатку ЗП (тобто, зменшувала суму податку до сплати), зокрема, в формі, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №872.
Зараз, керуючись нормами ст. 13 та пп.141.4.9 ПКУ, а також п. 46.4 ПКУ, платник податку може подати разом з декларацією з податок на прибуток доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. В цьому доповненні платник податку зазначить суму, на яку він має право зробити зарахування податку на прибуток, визначеного у декларації до сплати. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити