Роботодавець має право використовувати власні кошти так, як вважає за необхідне. Таким чином, він має право придбати путівки для своїх працівників та членів їх сімей за свій рахунок, а потім надати їх працівникам на підставі наказу керівника, зокрема, але не виключно, згідно з колективним або трудовим договором. При цьому, на відміну від путівок від ФСС з ТВП, путівки роботодавцем можуть надаватися як у санаторно-лікувальні установи, так в установи, які не передбачають лікувально-оздоровчі процедури, як у вітчизняні, так і зарубіжні установи. Путівки також можуть надаватися на працівника і членів його сім'ї для спільного відпочинку (лікування) або ділитися між ними. При цьому чинним законодавством не встановлено, як саме такий спільний відпочинок може бути поділений - це вирішують роботодавець і працівник при наданні путівки. Деталі надання путівки працівнику бажано встановити наказом керівника.
Необхідно звернути увагу на те, що згідно з пп. 2.3.4 Інструкції №5 вартість путівок працівникам та членам їхніх сімей на лікування та відпочинок, екскурсії або суми компенсацій, видані замість путівок за рахунок коштів підприємства, включаються до фонду оплати праці, а від так підприємство цілком і повністю може включити вартість цих путівок до витрат підприємства. Однак слід враховувати, що склад фонду оплати праці, згідно із ст. 15 Закону №108, підприємство визначає у колективному договорі.
Якщо ж колективного договору на підприємстві немає, визначити складові заробітної плати працівника допоможуть трудові договори (у формі контракту за наявності, у випадках, передбачених законом) або положення про оплату праці, накази керівника підприємства тощо. В такому випадку витрати на придбання таких путівок, в залежності від облікової політики підприємства, відображаються за дебетом того субрахунку, за яким відображаються витрати на оплату праці працівників, що їх отримують, або за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати за невідпрацьований час», як виплати за невідпрацьований час, які не підлягають накопиченню.
У випадку, якщо підприємство не передбачає видачу безоплатних путівок працівникам у колективному договорі та/або не бажає їх надавати як складову зарплати працівників, то витрати на придбання таких путівок в бухгалтерському обліку відобразяться за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати за невідпрацьований час».
Варто сказати, що згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків вартість путівок відображають на субрахунку 331 "Грошові документи в національній валюті". За дебетом показують їх придбання, за кредитом – реалізацію, безоплатне надання тощо. Путівки, як і інші грошові документи, зберігають у касі підприємства.
Отримати лікування та оздоровлення в певному оздоровчому закладі можна тільки по пред'явленню путівки на санаторно-курортне лікування та санаторно-курортної карти. Вони й будуть первинними документами, які підтвердять витрати підприємства у даному випадку.
Путівка є документом, що надає застрахованій особі і члену її сім'ї право на отримання відповідних послуг у зазначеному в путівці санаторно-курортному закладі протягом записаного в ній терміну. Видається путівка зазначеному в ній працівникові на руки не пізніше ніж до початку заїзду. У путівці обов'язково вказуються профіль лікування та відповідний перелік послуг, що входять у вартість путівки, умови проживання та інше. Путівка видається співробітнику заповненою, із зазначенням прізвища, імені та по батькові, місця роботи, підприємства, що видало путівку, та скріпленою печаткою цього підприємства. Виправлення, допущені при заповненні путівки, засвідчуються підписом відповідальної особи та скріплюються печаткою підприємства, яке видало путівку.
Це стосується путівки від ФСС з ТВП. Щодо путівок, які придбають працедавці, встановлені інші правила.
Отже, як правило, на придбання і видачу путівок працівникам видається наказ керівника підприємства. Придбання путівки оформлюється, зокрема, договором із постачальником (безпосередньо санаторно-курортним або лікувальним закладом або із його агентом тощо), документами про сплату коштів за путівку (квитанцією, платіжним дорученням тощо). Оприбуткування путівок в касі відбувається на підставі прибуткового касового ордеру. А видача путівок з каси оформлюється видатковим касовим ордером. Не зайвим (хоча і не обов’язковим) є ведення журналу путівок – коли вони були придбані і коли й кому видані.
Вимагати від працівника документів, які підтверджують факт використання саме ним путівки, придбаної та наданої йому працедавцем, чинне законодавство не передбачає. Але колективним договором або іншими документами на підприємстві, якими прописані правила надання таких путівок, можуть бути прописані такі додаткові вимоги, як видача путівки працівнику тільки у заповненому вигляді та надання після повернення з відпочинку та/або лікування відривного талону від путівки тощо.
--1--
Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. №108/95-ВР
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити