• Посилання скопійовано

Относится ли стоимость материалов на затраты при их реализации до или после 1 апреля 2011 года?

Организацией были оплачены, оприходованы товары и материалы в 1-м квартале 2011 г. Затраты отнесены на валовые расходы. На конец квартала они не были реализованы и их стоимость была отражена в гр.5 табл. 1 приложения К1/1 к Декларации по налогу на прибыль, тем самым увеличив валовый доход. При их реализации после 01.04.11г. возможны 2 ситуации: 1. реализация заказчику и оплате во 2-м квартале (доход 2 кв.); 2. реализация при оплате (авансу) в 1-м квартале (ВД 1кв). Относится ли стоимость материалов на затраты в 1-м и 2-м случае?

Перехідними положеннями Податкового кодексу України (далі — ПКУ) питання, щодо відображення витрат за перехідними залишками товарів жодним чином не врегульоване, тому спробуємо розібрати його.

З моменту набрання чинності розділом ІІІ ПКУ, тобто з 01.04.2011 р. у Єдиній базі податкових знань ДПА була висловлена досить фіскальна думка, щодо заборони відображати витрати у вигляді собівартості товарів, за якими був відображений дохід до 01.04.2011 р. (отриманий аванс), а саме «оскільки вартість товарів, оплачена у вигляді авансів (передоплати) до 01.04.2011, не визнається як дохід від реалізації товарів, то і витрати, понесені (нараховані) у зв’язку з придбанням таких товарів, не враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку».

І навпаки, ДПА не була проти того, щоб відображати витрати у вигляді собівартості товарів, які були реалізовані і оплачені після 01.04.2011 р. З цією метою вони рекомендували: «на дату набрання чинності Податкового кодексу України провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, які знаходяться у запасах, визначити їх собівартість згідно з нормами Податкового кодексу України та врахувати її в частині матеріальної складової у складі витрат звітного періоду, в якому буде визнано доходи від реалізації таких товарів».

На сьогоднішній день в Єдиній базі податкових знань обидві консультації мають статус «недіючих». Це наштовхує на думку, що ДПА все ж таки визнала свою помилку і не буде заперечувати проти відображення витрат у вигляді собівартості, за перехідними залишками товарів, незалежно від того, коли було відображено дохід від їх реалізації (до 01.04.2011 р. чи після 01.04.2011 р.).

На нашу думку, підприємство має право на витрати у вигляді собівартості за перехідними товарами в обидвох варіантах виходячи з наступного:

Варіант 1. Пунктом 138.4 ст. 138 ПКУ передбачено, що витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.Таким чином, при реалізації товарів (і їх оплаті) після 01.04.2011 р. підприємство однозначно має право на витрати у вигляді собівартості товарів, оскільки за такою операцією виникає дохід після 01.04.2011 р.

Варіант 2. Незважаючи на те, що при зазначеній операції з реалізації товарів після 01.04.2011 р. дохід не виникає (був відображений до 01.04.2011 р. у вигляді отриманого авансу), вважаємо, що підприємство має право на витрати у вигляді собівартості. В протилежному випадку — об'єктом оподаткування податком на прибуток буде дохід від такої операції, а не прибуток. А пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування є саме прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Таким чином, відсутність механізму формування прибутку за перехідними операціями (а саме невизначеність дати визнання витрат у вигляді собівартості реалізованих товарів, за якими був відображений дохід до 01.04.11 р.) не означає, що змінився об'єкт оподаткування.

Галина Шулак

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024225
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418