• Посилання скопійовано

Втрати товарів у магазинах самообслуговування включають до витрат як «технічні (виробничі) втрати»

Підприємство торгує вроздріб продовольчими та непродовольчими товарами через магазин самообслуговування. Певну кількість товару доводиться списувати до складу витрат унаслідок «забудькуватості» покупців, які виносять товар, не розплатившись за нього. Чи можна включити такі втрати до складу податкових витрат?

Втрати товару в магазинах самообслуговування унормовані Наказом Мінторгу СРСР від 23.03.84 р. №75 «Про затвердження диференційованих розмірів списання втрат непродовольчих та продовольчих товарів у магазинах (відділах, секціях) самообслуговування» (далі — Наказ №75). Цей наказ було видано майже тридцять років тому, тож він частково втратив актуальність, хоча все ще не втратив чинності. Тому автор пропонує використовувати його норми вибірково, у тій частині, в якій вони не суперечать чинному законодавству (1).

----------------1-----------

Відповідно до Постанови ВРУ від 12.09.91 р. №1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР».

------------------------------


У Наказі №75 встановлено орієнтовні диференційовані розміри списання втрат непродовольчих та продовольчих товарів, що реалізуються у магазинах (відділах, секціях) самообслуговування. Ці розміри встановлені у відсотках до обороту товару (з погляду автора — до доходу від продажу товару без урахування ПДВ). Оскільки вони не прив'язані до якихось інших кількісних критеріїв, цими даними можна користуватися і сьогодні при розрахунку розміру списання втрат товарів. Також слід взяти до уваги додаток 1 до Наказу №75, у якому наведено перелік номенклатури основних груп товарів, що реалізуються за самообслуговуванням, щодо яких розраховується розмір списання. У додатку 5 до Наказу №75 наведено орієнтовний перелік великогабаритних та інших товарів, щодо яких втрати не списуються. Усю цю інформацію можна використовувати під час розроблення власних розмірів списання товарів у магазинах самообслуговування. До товарів, не зазначених у Наказі №75, не рекомендуємо застосовувати будь-які норми списання втрат.

Додаток 2 до Наказу №75 «Розміри списання втрат товарів залежно від обсягу річного плану товарообігу за самообслуговуванням» нині вже не є актуальним, бо в ньому використовуються грошові абсолютні величини ще у валюті СРСР — у тис. крб., і поняття «план товарообігу» теж втратило актуальність.

Отже, торгове підприємство може самостійно розрахувати розмір списання втрат товарів у магазинах самообслуговування виходячи з норм Наказу №75. У цьому випадку воно зможе включити такі втрати до складу податкових витрат згідно з п. 140.3 ПКУ як «технічні (виробничі) втрати». На думку автора, слова «технічні (виробничі) втрати» не слід розуміти буквально як втрати лише виробничих підприємств. Це можуть бути будь-які втрати, неминучі у господарській діяльності того чи іншого підприємства, які воно може заздалегідь передбачити і внормувати.

Зверніть увагу: ДПАУ зазначала у листі від 31.03.2006 р. №6161/7/15-0317 (див. «ДК» №24/2006), що втрати товарних запасів у магазинах (відділах, секціях) самообслуговування у межах норм, затверджених наказами Мінторгу СРСР від 23.03.84 р. №75 і від 02.04.87 р. №88, входили до складу валових витрат згідно з пп. 5.2.1 Закону від 28.12.94 р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств». Далі, листом від 10.06.2011 р. №7019/5/15-0316 (див. «ДК» №37/2011) ДПАУ повідомила, що листи, які були видані нею щодо застосування норм вищезазначеного закону, не можуть застосовуватися для обліку операцій в умовах дії ПКУ. Тож для більшої впевненості у праві застосовувати норми Наказу №75 для обліку витрат за п. 140.3 ПКУ автор рекомендує платникам податків звернутися до органу ДПС за індивідуальною консультацією відповідно до норм ст. 52 і ст. 53 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024236
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419