• Посилання скопійовано

КП виплатило більше дивідендів, ніж отримало прибутку: як заповнити додаток АВ?

Комунальне унітарне підприємство виплатило більше дивідендів, ніж було нараховано за підсумками року. Як заповнити рядки 1 та 4 додатку АВ до декларації з прибутку у цій ситуації?

Для цілей оподаткування згідно з пп. 14.1.49 ПКУ дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою, зокрема емітентом корпоративних прав, на користь власника таких корпоративних прав, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей бухобліку згідно з п. 4 П(С)БО 15, дивіденди — це частина   чистого   прибутку,  розподілена  між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у  власному капіталі підприємства.

Комунальне підприємство – це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади (ч. 3 ст. 63 ГКУ). Комунальне унітарне підприємство – підприємство утворене компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (ст. 78 ГКУ).

Для КП розмір, порядок і строки сплати держдивідендів установлюють органи місцевого самоврядування своїми рішеннями (п. 29 ч. 1 ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97). КП нараховують держдивіденди щоквартально або щорічно у порядку, встановленому місцевою владою. За відповідний період (квартал, рік) подається і Розрахунок держдивідендів, затверджений наказом Мінфіну від 12.01.2021 р. №4.

З держдивідендів КП у загальному порядку повинні сплачувати авансовий внесок відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ. Сума сплачених держдивідендів відображається у рядку 1 додатка АВ до декларації з прибутку, а рядок 1.4 комунальні підприємства не заповнюють. 

Така ситуація, яка описана у запитанні, могла виникнути через те, що за перший квартал, за півріччя або за 9 місяців 2023 року був прибуток, з якого сплачувалися дивіденди, а за підсумками року в цілому КП отримало менший прибуток, ніж той, з якого були сплачені дивіденди, або протягом року були виправлені помилки попередніх кварталів цього ж року.

Відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою ст. 136 ПКУ – 18%. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску. Це означає, що в цьому випадку податок повинен бути сплачений зі всієї суми виплачених дивідендів – як у вигляді поточного податку на фактично отриманий прибутоку, так і у вигляді авансового внеску з суми перевищення дивідендів над сумою прибутку.

Заповнення додатку АВ до декларації з прибутку покажемо на прикладі. 

Приклад. Комунальне підприємство за 9 місяців 2023 року отримало прибуток в сумі 200000 грн, сплатило з нього податок 36000 грн. Весь цей прибуток було направлено на виплату дивідендів. Оскільки податок з нього вже сплачений, то за 9 місяців 2023 року не було перевищення дивідендів над значенням об’єкта оподаткування, тому авансовий внесок не сплачувався. За підсумками всього 2023 року підприємство отримало оподатковуваний прибуток в сумі 140000 грн і цей прибуток відображено у рядку 04 річної декларації. Сума податку з цього прибутку – 25200 грн. Як бачимо, за результатами року отримано менше прибутку, ніж було виплачено дивідендів. 

На нашу думку, та частина податку, яка була сплачена на суму перевищення (36000 – 25200 = 10800 грн), не набуває статусу авансового внеску, оскільки на момент виплати дивідендів не було перевищення і було сплачено поточний податок на прибуток. Тому у додатку АВ не потрібно заповнювати рядки 5 та 6. Фактично цей авансовий внесок вже сплачений як податок на прибуток на суму перевищення прибутку за 9 місяців 2023 року над сумою прибутку за весь 2023 рік. Така переплата податку відображається у рядку 19 декларації з мінусом.

Заповнення додатку АВ та декларації з податку на прибуток показано нижче у таблицях.

Додаток АВ. Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (фрагмент)

 

ПОКАЗНИКИ

Код рядка

Сума

1

2

3

Сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів

1

200000

Сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий звітний рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, позитивне значення (сума виплачених дивідендів – рядок 04 декларації з податку на прибуток)

4

60000

Сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді

5

--

Сума авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів, що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді (рядок 5 додатка АВ х 18 / 100) (переноситься в рядок 20 АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств)

6

--

Декларація з податку на прибуток (фрагмент)

ПОКАЗНИКИ

Код рядка

Сума

1

2

3

Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03РІ) (+, -)

04

140000

Податок на прибуток ((позитивне значення) (рядок 04 - рядок 05ПЗ) х ____5 / 100)

06

25200

Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 06.1 КІК + рядок 06.2 МПЗ + рядок 06.3 ДІЯ + рядок 06.4 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15 - рядок 16 ЗП)

17

25200

Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року)10

18

36000

Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -)11

19

-10800

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202452
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485