Види балансів при ліквідації
Фінзвітність на дату прийняття рішення про ліквідацію.
Необхідність складання такої фінзвітності випливає із змісту ч. 1 і ч. 3 ст. 13 Закону про бухоблік.
В розглядуваній ситуації така фінзвітність складається на 22.11.2023 р.
Проміжний ліквідаційний баланс
Відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦКУ ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором) юридичної особи.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше ніж два і більше ніж шість місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч. 5 ст. 105 ЦКУ). Конкретний строк визначається ліквідаційною комісією. Приміром, він може бути мінімальним – два місяці.
Під оприлюдненням мається на увазі внесення запису до держреєстру про прийняте рішення про припинення юрособи (див. тут).
Наприклад, якщо рішення до держреєстру внесене 22.11.2023 р., і ліквідаційна комісія встановила строк два місяці, то строк для пред’явлення вимог кредиторами спливає 21.01.2024 р. Тож проміжний ліквідаційний баланс можна складати починаючи з 22.01.2024 р.
Ліквідаційний баланс
Відповідно до ч. 11 ст. 111 ЦКУ після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) затверджує ліквідаційний баланс та забезпечує його подання до податкового органу.
На кінцеву дату ліквідаційного балансу не повинно бути активів, зобов’язань і власного капіталу (див. лист Мінфіну від 02.08.2007 р. №31-34000-10-10/15607). Тобто, ліквідаційний баланс має бути нульовим.
В розглядуваній ситуації, оскільки у ТОВ баланс по суті нульовий, ліквідаційний баланс можна скласти на дату проміжного балансу – на 22.01.2024 р.
Який період обрати для ліквідаційної фінзвітності та декларації з податку на прибуток
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.20.01): «Чи може платник податку подати останню (ліквідаційну) Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств до закінчення звітного (податкового) кварталу (року), якщо дата ліквідації припадає на початок або середину такого звітного (податкового) кварталу (року), та яка фінансова звітність при цьому подається?».
ДПС відповідає, що якщо дата ліквідації припадає на початок або середину такого звітного (податкового) кварталу (року), платник податку на прибуток підприємств може подати останню (ліквідаційну) Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств до закінчення звітного (податкового) кварталу (року), але не пізніше строків встановлених п. 49.18 ст. 49 ПКУ. Додатком до такої Декларації та її невіддільною частиною є комплект річної фінансової звітності (за період з початку року по дату ліквідації), у тому числі ліквідаційний баланс.
Тобто, в розглядуваній ситуації для ліквідаційної звітності потрібно обирати річний період, хоча подавати її можна до закінчення року.
Зазначимо також, що платник податку на прибуток підприємств, який подає останню (ліквідаційну) Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, у полі 10 «Особливі відмітки» заголовної частини такої декларації проставляє позначку «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) рік у періоді, на який припадає дата його ліквідації».
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити