• Посилання скопійовано

Розрахунок податку на прибуток за неповний період при переході на ЄП

Компанія була платником податку на прибуток з 01.10.2022 по 29.12.2022 рр. А з 30.12.2022 р. стала платником ЄП (2%). Як визначати фінансові показники для складання декларація з податку на прибуток (фінрезультат до оподаткування, амортизацію, курсові різниці тощо)? Як складати фінзвітність до декларації за неповний 2022 рік?

При переході на ЄП (2%)

Відповідно до пп. 9.11 підр. 8 розд. ХХ ПКУ, платники податку на прибуток підприємств (у тому числі платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень), які прийняли рішення про перехід на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими цим пунктом, або відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за той період (періоди) протягом календарного року, в якому (яких) платник був платником податку на прибуток підприємств.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.11): «За який звітний період необхідно подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств у разі переходу на ЄП 2 відс. доходу з травня місяця?».

ДПс відповідає, що якщо платник податку на прибуток переходить на сплату єдиного податку з травня місяця, він зобов’язаний подати декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період півріччя. У цій декларації будуть враховані наростаючим підсумком результати діяльності починаючи з 01 січня звітного року по дату переходу на єдиний податок у травні та подати у складі такої декларації фінансову звітність складену за результатами діяльності за цей період.

У зв’язку із скасуванням із 01.08.2023 р. спрощеного режиму оподаткування із ставкою 2% ця консультація з цієї самої дати переведена до нечинних. Але в період існування такого спрощеного режиму консультація була чинною.

Тож з наведеного випливає, що всі показники для розрахунку податку на прибуток слід визначати за період з 01.10.22 по 29.12.22 рр.

І складати за таким періодом окрему фінзвітність, яку подавати додатком до декларації з прибутку. Хоча така фінансова звітність до органів статистики не подається, статистикам потрібна звітність за повний звітний період, до 31.12.22 р. включно. Така звужена фінзввітність подається тільки до податкової служби, тому формується за форматами з першою літерою «J» (детальніше тут).

Конкретний ідентифікатор форми фінзвітності можна глянути на сайті податкової тут.

Яким чином робити розподіл фінансових показників для того, щоб скласти фінзвітність за неповний звітний період, ніде в нормативних документах з бухгалтерського обліку не написано.

Для вирішення цього питання можна звернутися до Мінфіну, який є в Україні державним органом, що регулює питання методології бухгалтерського обліку (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

На наш погляд, доходи і витрати, які належать до певного періоду, наприклад, амортизація, доходи від відсотків за період тощо, мають розподілятися між періодами до 29.12.2022 р. і після, пропорційно кількості днів у періоді. А доходи, які належать до конкретної дати, мають відображатися саме цією датою. Тож, наприклад, якщо дохід від продажу товару відображено 30.12.2022 р., він належить до періоду, коли підприємство вже було на ЄП. Тому такий дохід не відноситься до періоду, за який слід обчислювати податок на прибуток.

Використовуючи цей підхід, варто розподілити всі фінансові показники між двома періодами.

Але ще раз повторимо. Процедури розподілу не встановлені чинними нормативними документами з бухгалтерського обліку. Тому доречно з цим питанням звернутися до Мінфіну.

 

При поверненні на загальну систему оподаткування

Підприємство з 01.03.2023 р. повертається на загальну систему оподаткування. Як у цьому разі обчислювати податок на прибуток?

Обчислюється так само, як ми навели вище. Тобто, результати перших двох місяців 2023 року не враховуються. Таким чином, якщо підприємство подає декларацію за квартал, така декларація складається тільки за наслідками показників березня місяця. Фінзвітність також складається за наслідками тільки березня місяця.

Про те, як розраховувати податкову амортизацію, можна почитати тут.

Варто врахувати також норми пп. 9.12 підр. 8 розд. ХХ ПКУ:

 • Надміру сплачена сума грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств, що існує на дату переходу на сплату ЄП (2%), може бути зарахована у погашення грошових зобов’язань з цього податку, що виникатимуть після відновлення сплати податку на прибуток підприємств;
 • Авансові внески з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, що залишилися неврахованими у зменшення нарахованої суми податкового зобов’язання з цього податку на дату переходу на сплату ЄП (2%), можуть бути враховані у зменшення такої суми після відновлення сплати податку на прибуток підприємств;
 • Від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, що існувало на дату переходу на сплату ЄП (2%), може бути зараховане у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, що виникатиме після відновлення сплати цього податку, у порядку, визначеному пп. 140.4 ПКУ;
 • Проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного пп. 140.2 ПКУ, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування на дату переходу на сплату ЄП (2%), зменшують фінансовий результат до оподаткування з урахуванням обмежень, встановлених пп. 140.2 ПКУ, після відновлення сплати податку на прибуток підприємств.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

 • Коли нерезиденту подавати останню декларацію з податку на прибуток?
  Представництво нерезидента не є постійним, тому нерезидент планує скасувати реєстрацію платника податку на прибуток, подавши Заяву №1-ОПН з позначкою зняття ознаки платника податку на прибуток. За 2021 та 2022 роки декларація з податку на прибуток нерезидентом подавалася. Коли подати останню декларацію за 2023 рік – до подання Заяви чи після (при отриманні довідки №34-ОПП)?
  01.12.202310
 • Приклад розрахунку податкових різниць за пп. 140.2 та пп. 140.3 ПКУ
  Як розраховувати податкові різниці за пп. 140.2 і пп. 140.3 ПКУ на підставі числового прикладу, наведеного нижче в додаткових умовах?
  11.11.20238752
 • Відтермінування строку для подання уточнюючої декларації з податку на прибуток
  На який термін у зв’язку з карантином і воєнним станом посунулася можливість виправлення помилок у декларації з податку на прибуток, раніше це було 1095 днів. Чи можливо уточнити 2017, 2018 та 2020 роки? Чи потрібно сплачувати штраф і у якому розмірі?
  16.10.202359
 • Помилково не провели коригування фінрезультату у минулих роках: як виправити?
  При самостійному донарахуванні 30% від суми певних операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ, фінрезультат збільшується та подається уточнюючий розрахунок з податку на прибуток. У яких додатках відобразити таке збільшення? Чи потрібно подавати повторно додатки? Як це відобразити в бухобліку?
  10.10.202377
 • Чи є дохід від заниження ціни експортованих товарів дивідендами?
  При перевірці документації ТЦУ підприємства встановлено заниження ціни експортованих товарів, проданих у 2022 році нерезиденту, за операціями, зазначеними у пп. «г» пп. 39.2.1.1. ПКУ, порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки». Нерезидент є резидентом Швейцарської Конфедерації та має організаційно-правову форму SA (Акціонерне товариство). Чи прирівнюється вартість доходу від заниження ціни експортованих товарів до дивідендів? Чи оподатковується податком на доходи нерезидента?
  19.09.202322