• Посилання скопійовано

Чи можна видати дивіденди новому засновнику ПП?

Змінився засновник приватного підприємства (ПП). В поточному році внаслідок агресії РФ підприємство не вело діяльності. Але є прибуток минулих років на банківському рахунку, частину яких засновник планує отримати як дивіденди. Чи правомірно це і як оформити?

Додаткова умова: 

Згідно з статуту ПП, засновник має право отримувати дивіденди у вигляді залишкової суми прибутку, після обов’язкових відрахувань до бюджету та у фонди ПП.

Документом, що підтверджує прийняття рішення по тому чи іншому питанню, є рішення засновника в письмовій формі. Рішення підписується засновником.

 

Чи можна виплатити дивіденди?

Наприклад, у ТОВ виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток (див. ч. 1 ст. 26 Закону про ТОВ).

Тому новий учасник ТОВ має право отримати дивіденди, навіть за рахунок прибутку минулих років, якщо він є учасником на дату прийняття рішення про виплату дивідендів.

На відміну від ТОВ, виплата дивідендів у ПП чинним законодавством не регламентована, тому вона визначається виключно статутом ПП.

В даній ситуації за статутом засновник має право отримувати дивіденди у вигляді залишкової суми прибутку, після обов’язкових відрахувань до бюджету та у фонди ПП.

З цього можемо виснувати, що якщо на момент прийняття рішення згідно балансу підприємства є відповідна залишкова сума прибутку і зроблені всі необхідні відрахування до бюджету (тобто, немає заборгованості перед бюджетом), а також здійснено відрахування до фондів підприємства, в передбаченому статутом порядку, то підприємство може виплатити дивіденди новому засновнику. 

Тобто до розрахунку потрібно брати не прибуток минулих років, а залишкову суму прибутку станом на дату прийняття рішення про виплату дивідендів.

 

Як оформити рішення про виплату?

За умовами питання, в статуті ПП зазначено, що документом, що підтверджує прийняття рішення по тому чи іншому питанню, є рішення засновника в письмовій формі.Рішення підписується засновником.

Таким чином, рішення про виплату дивідендів слід оформити складеним у письмовій формі Рішенням засновника, яке він підписує.

Таке рішення буде підставою для нарахування і виплати дивідендів.

Але щоб прийняти рішення, у засновника має бути інформація про наявність залишкової суми прибутку. Така сума визначається на підставі балансу, складеного на дату прийняття рішення. 

Наприклад, якщо рішення приймається 09.12.2022 р., то і баланс слід скласти саме на цю дату. В балансі має бути зафіксована і залишкова сума прибутку, а також відсутність бюджетної заборгованості. 

Якщо статутом встановлено створення фондів у ПП, за рахунок прибутку, потрібно зменшити залишкову суму прибутку на суму створених фондів. Тобто, потрібно створити фонди. Розрахунок створення таких фондів може оформлятися бухгалтерською довідкою на ім’я засновника. 

Тож отримавши від бухгалтера підприємства баланс та додаткові бухгалтерські довідки з розрахунками, засновник приймає і оформляє в письмовій формі власне Рішення.

Таке Рішення з прикладеними до нього Балансом та іншими документами передається керівнику підприємства, який може на його підставі видати наказ про виплату дивідендів, яким дає вказівку бухгалтеру нарахувати дивіденди в такій-то сумі, згідно Рішення засновника. 

Хоча такий наказ і не обов’язковий. Рішення буде достатньо.

Про особливості оподаткування дивідендів ми писали, приміром, туттуттуттут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418