• Посилання скопійовано

Податок на прибуток при наданні фіндопомоги резиденту «Дія. Сіті»

ТОВ - платник податку на прибуток (застосовує податкові різниці), який не має статусу резидента «Дія. Сіті», надає безповоротну фіндопомогу пов’язаній особі - резиденту «Дія. Сіті» на особливих умовах оподаткування. Чи повинно ТОВ застосовувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ?

Відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ фінрезультат до оподаткування збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг):

  • особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб),
  • платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та
  • платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 ПКУ.

З наведеного випливає, що ТОВ має застосувати цю податкову різницю, якщо виконані всі такі умови:

  1. отримувач допомоги (резидент Дія Сіті) є пов’язаною особою;
  2. якщо отримувач (резидент Дія Сіті) є платником податку на прибуток;
  3. якщо отримувач (резидент Дія Сіті) минулого року задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток;
  4. ТОВ зменшило фінрезультат до оподаткування на суму наданої безповоротної фіндопомоги.

Очевидно, що перша, друга і четверта умова в розглядуваній ситуації виконується. З'ясуємо, чи виконується третя.

Порядок оподаткування податком на прибуток для резидентів Дія Сіті набув чинності з 01.01.2022 р. (згідно з Законом України від 14.12.2021 р. №1946-IX). Тому для з’ясування дотримання розглядуваної умови при наданні фіндопомоги у 2022 році слід дивитися податкові показники отримувача допомоги у 2021 році.

Тобто, якщо отримувач допомоги у 2021 році був платником податку на прибуток і задекларував збиток, третя умова виконується. В такому разі ТОВ повинне застосувати податкове коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо був платником податку на прибуток і не задекларував збиток, третя умова не виконується. Отже, ТОВ не застосовує коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо отримувач зареєстрований суб’єктом господарювання в поточному, 2022 році, то третя умова не виконується. Отже, ТОВ не застосовує коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

 

Виконання третьої умови, якщо допомога надаватиметься резиденту Дія Сіті наступного, 2023 року

Резидент Дія Сіті може перебувати виключно на загальній системі оподаткування – бути платником податку на прибуток. Але для такого резидента передбачено два варіанти сплати податку на прибуток:

  1. на загальних підставах;
  2. на особливих умовах.

Якщо резидент Дія Сіті є платником податку на прибуток на загальних підставах, він розраховує податок на прибуток так, як і інші платники. В цьому разі в нього може за наслідками звітного 2022 року бути від’ємне значення об’єкта оподаткування.

Отже, якщо буде від’ємне значення, при наданні такому резиденту безповоротної фіндопомоги в наступному, 2023 році ТОВ повинно застосовувати різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, тому що третя умова виконується.

Якщо ж резидент Дія Сіті не задекларує за наслідками 2022 року від’ємне значення об’єкта оподаткування, ТОВ в наступному році не застосовуватиме різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо резидент Дія Сіті в 2022 році буде платником на особливих умовах, то третя умова в принципі не виконуватиметься. Адже об’єктом оподаткування є не фінрезультат до оподаткування, а окремі операції. Таким чином, від’ємного значення об’єкта оподаткування в принципі не може бути. В такому разі ТОВ не застосовуватиме різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, надаючи в наступному році безповоротну фіндопомогу зазначеному резиденту Дія Сіті.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Як виправити помилку в фінансовій звітності та декларації з податку на прибуток?
    ТОВ - материнська компанія облік інвестицій веде за методом участі в капіталі. Протягом 2013-2024 рр. компанія не відображала збільшення вартості інвестиції, відповідно було занижено доходи. ТОВ-"малодохідник" не коригує фінрезультат. Чи потрібно подавати уточнюючу фінзвітність? Як провести виправлення декларації з податку на прибуток? Чи потрібно застосовувати коригування за пп. 140.4.1 ПКУ?
    08.07.2025160
  • Штраф через затримку завантаження товару: наслідки з податку на прибуток
    Юрособа – платник податку на прибуток займається наданням експедиційних послуг. Перевізник виставив юрособі рахунок на перевезення вантажу і претензію за затримку завантаження на суму 10 000,00 грн. Своєю чергою, юрособа «дзеркально» перевиставила цю претензію замовнику на 10 000,00 грн. Як враховуються такі операції при обчисленні податку на прибуток?
    07.07.2025442
  • Коригування фінрезультату при наданні фіндопомоги
    Підприємство - платник податку на прибуток, надає безповоротну фінансову допомогу ФОПу на загальній системі, ФОП на ІІ групі ЄП, ТОВ на ІІІ групі єдиного податку. У яких із перелічених випадків потрібно збільшувати фінансовий результат до оподаткування та відображати коригуючу різницю в Додатку РІ?
    07.07.2025647
  • Сплата авансу з податку на прибуток за АЗС у місяці, в якому до ЄР внесено інформацію про надання відповідної ліцензії
    Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального
    04.07.202512
  • Розподіл часток статутного капіталу між трьома учасниками
    Був розподіл часток статутного капіталу між 3 учасниками (раніше був єдиний засновник). Як оформити нарахування та виплату дивідендів між учасниками документально та у бухобліку і як бути з залишком за попередні роки
    04.07.202528