• Посилання скопійовано

Податок на прибуток при наданні фіндопомоги резиденту «Дія. Сіті»

ТОВ - платник податку на прибуток (застосовує податкові різниці), який не має статусу резидента «Дія. Сіті», надає безповоротну фіндопомогу пов’язаній особі - резиденту «Дія. Сіті» на особливих умовах оподаткування. Чи повинно ТОВ застосовувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ?

Відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ фінрезультат до оподаткування збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг):

  • особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб),
  • платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та
  • платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 ПКУ.

З наведеного випливає, що ТОВ має застосувати цю податкову різницю, якщо виконані всі такі умови:

  1. отримувач допомоги (резидент Дія Сіті) є пов’язаною особою;
  2. якщо отримувач (резидент Дія Сіті) є платником податку на прибуток;
  3. якщо отримувач (резидент Дія Сіті) минулого року задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток;
  4. ТОВ зменшило фінрезультат до оподаткування на суму наданої безповоротної фіндопомоги.

Очевидно, що перша, друга і четверта умова в розглядуваній ситуації виконується.

 

А чи виконується третя?

Порядок оподаткування податком на прибуток для резидентів Дія Сіті набув чинності з 01.01.2022 р. (згідно з Законом України від 14.12.2021 р. № 1946-IX). Тому для з’ясування дотримання розглядуваної умови при наданні фіндопомоги у 2022 році слід дивитися податкові показники отримувача допомоги у 2021 році.

Тобто, якщо отримувач допомоги у 2021 році був платником податку на прибуток і задекларував збиток, третя умова виконується. В такому разі ТОВ повинне застосувати податкове коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо був платником податку на прибуток і не задекларував збиток, третя умова не виконується. Отже, ТОВ не застосовує коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо отримувач зареєстрований суб’єктом господарювання в поточному, 2022 році, то третя умова не виконується. Отже, ТОВ не застосовує коригування за пп. 140.5.10 ПКУ.

 

Виконання третьої умови, якщо допомога надаватиметься резиденту Дія Сіті наступного, 2023 року

Резидент Дія Сіті може перебувати виключно на загальній системі оподаткування – бути платником податку на прибуток. Але для такого резидента передбачено два варіанти сплати податку на прибуток:

  1. на загальних підставах;
  2. на особливих умовах.

Якщо резидент Дія Сіті є платником податку на прибуток на загальних підставах, він розраховує податок на прибуток так, як і інші платники. В цьому разі в нього може за наслідками звітного 2022 року бути від’ємне значення об’єкта оподаткування.

Отже, якщо буде від’ємне значення, при наданні такому резиденту безповоротної фіндопомоги в наступному, 2023 році ТОВ повинно застосовувати різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, тому що третя умова виконується.

Якщо ж резидент Дія Сіті не задекларує за наслідками 2022 року від’ємне значення об’єкта оподаткування, ТОВ в наступному році не застосовуватиме різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Якщо резидент Дія Сіті в 2022 році буде платником на особливих умовах, то третя умова в принципі не виконуватиметься. Адже об’єктом оподаткування є не фінрезультат до оподаткування, а окремі операції. Таким чином, від’ємного значення об’єкта оподаткування в принципі не може бути. В такому разі ТОВ не застосовуватиме різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, надаючи в наступному році безповоротну фіндопомогу зазначеному резиденту Дія Сіті.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202436
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485