• Посилання скопійовано

Оподаткування виплачених дивідендів нерезидентам

Юрособа на загальній системі виплачує дивіденди учасникам товариства: юрособі-нерезиденту та фізособі-нерезиденту (резидент Польщі). У якому розмірі утримуються податки під час виплати дивідендів засновникам? Перерахування дивідентів відбувається на розрахункові рахунки, що зазначені засновниками?

Оподаткування дивідендів юрособи-нерезидента

За загальним правилом при виплаті дивідендів утримується авансовий внесок з податку на прибуток (пп. 57.1-1 ПКУ). Авансовий внесок не сплачують платники єдиного податку (пп. 57.1-1.2 ПКУ), а також він не сплачується у випадках, зазначених в пп. 57.1-1.3 ПКУ.

З доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України у вигляді дивідендів, крім нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток, потрібно утримати податок на репатріацію у розмірі 15% (пп. 141.4.1 ПКУ). Про це зазначається і у листі ДПСУ від 13.10.2020 р. №4261/ІПК/99-00-05-05-02-06.

При цьому ставку податку можна зменшити, якщо з країною нерезидента Україною підписано договір про уникнення подвійного оподаткування. Застосування правил міжнародних договорів, відповідно до пп. 103.1 ПКУ дає змогу повністю або частково зменшити ставку податку або повернути різницю між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України. Податок утримується з такої суми і сплачується до бюджету під час такої виплати.

Звертаємо увагу, що електронна довідка не може бути підставою для застосування норм міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування. Підставою є лише довідка на паперовому носії, яка належним чином легалізована та перекладена відповідно до законодавства України.

 

Оподаткування дивідендів, що виплачуються фізособі-нерезиденту

При виплаті дивідендів фізособам дивідендний авансовий внесок не сплачується. Проте, при виплаті дивідендів фізособам-нерезидентам їх оподатковують ПДФО і ВЗ в такому ж порядку, як і дивіденди фізособам – резидентам (пп. 170.10 ПКУ).

Згідно з пп. 170.5.2 ПКУ, будь-який резидент, який нараховує дивіденди, є податковим агентом. Відповідно до пп. 164.2.8 ПКУ, пасивні доходи у вигляді дивідендів включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи, як наслідок, оподатковуються ПДФО та військовим збором.

Ставка ПДФО залежить від статусу емітента корпоративних прав та виду платежу (пп. 167.5 ПКУ):

  • 5% - від суми дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами — платниками податку на прибуток (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування);
  • 9% - від суми дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нарахованими нерезидентами, інститутами спільного інвестування;
  • 9% - від суми дивідендівза акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами — неплатниками податку на прибуток (платниками ЄП).

У разі виплати дивідендів за минулі періоди, то їх оподаткування здійснюється за ставками на момент їх нарахування.

У Додатку 4ДФ об'єднаної звітності виплата доходу у вигляді дивідендів відображається за ознакою доходу «109».

Таке оподаткування можливе лише за умови, якщо інше не передбачено міжнародним договором. Якщо міжнародний договір встановлює звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, підставою для звільнення є подання нерезидентом довідки або її нотаріально засвідченої копії, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів (пп. 103.4 ПКУ).

Звертаємо увагу, що дивіденди приорітетно оподатковуються у першій Договірній Державі.

Дивіденди, нараховані фізичним особам не є базою для нарахування ЄСВ. Відповідно у Додатку 1 об'єднаної звітності не відображається.

 

Перерахування дивідендів

Перерахування дивідендів здійснюється підприємством після утримання і сплати всіх податків на рахунки, що визначені отримувачами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433