• Посилання скопійовано

Різниця між фінрезультатом за даними консолідованої фінзвітності і декларації з прибутку

Підприємство має філії і подає консолідовану фінзвітність. У фінзвітності показники в тис. грн, а в декларації в грн. За рахунок зведення показників в консолідованії фінзвітності маємо різницю 1 296 грн між фінзвітністю та декларацією. У фінзвітності на цю суму менше збиток. Чи допустиме таке відхилення?

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 102.20.02, ЗІР: «Як враховується при заповненні Податкової декларації з податку на прибуток підприємств фінансовий результат до оподаткування, якщо у фінансовій звітності такий показник відображається у тисячах гривень?».

Податкова відповідає, що податкова декларація з податку на прибуток підприємств заповнюється на підставі первинних документів, складених відповідно до бухгалтерського обліку, у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.

Відразу скажемо, що відповідь податкової неточна. Декларація з податку на прибуток заповнюється не на підставі первинних документів, а на підставі даних бухгалтерського обліку, а вже бухоблік ведеться на підставі первинних документів. Тобто, інформація з первинних документів накопичується в бухобліку. І в декларацію беруться вже підсумкові показники бухобліку, а не первинних документів.

Обґрунтування цього висновку таке.

 

Перша теза

Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

 

Друга теза

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ПКУ).

Третя теза.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ПКУ).

 

Висновок

З наведених тез випливає, що для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток потрібно взяти фінрезультат за даними фінзвітності, яка складена згідно з НП(С)БО або МСФЗ. А дані фінзвітності беруться з даних бухобліку. Причому оскільки в бухобліку вимірювання показників здійснюється у гривнях з копійками, а у фінзвітності в тисячах гривень чи тисячах з одним десятковим знаком, то очевидно, що показник фінзвітності отримується шляхом округлення фінрезультату до оподаткування за даними бухобліку.

Тому в декларацію з податку на прибуток потрібно записати фінрезультат, відображений в бухобліку, з округленням до гривень, який був округлений до тисяч гривень для відображення в фінзвітності.

Якщо ж між даними фінрезультату, відображеного в бухобліку і показаного у фінзвітності, є різниця, маємо помилку у фінзвітності.

Причому показник у декларації відображений правильно, адже він взятий з даних бухобліку.

Якщо у фінзвітності помилка, то її потрібно виправити. З питання випливає, що така помилка виникла внаслідок округлень при складанні консолідованої фінзвітності. Але округлювати потрібно таким чином, щоб зазначеної розбіжності не виникало.

Про подібну помилку ми писали, приміром, тут. Там зазначалося, що дану помилку можна виправити самостійно, або вона буде виправлена податковою при перевірці.

З питання випливає, що внаслідок цієї помилки недоплати з податку на прибуток не випливає, тому штрафних санкцій бути не повинно. Хіба що буде накладено адмінштраф за ст. 163-1 КУпАП, в розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 грн до 170 грн).

 

Як виправити помилку?

В розглядуваній ситуації помилка міститься тільки у фінзвітності. А декларація заповнена правильно. В такому разі потрібно уточнити тільки дані фінзвітності і подати її в такому самому порядку, як подавалася початкова, помилкова фінзвітність, без подання уточнюючої декларації.

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.20.02, ЗІР: «Чи необхідно подавати до контролюючого органу виправлену фінансову звітність та яким чином, якщо виявлені помилки у фінансовій звітності вплинули/не вплинули на показники Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?».

Про це ми писали також тут.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202415
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418