• Посилання скопійовано

Чи є роялті операція з придбання програмного забезпечення за кордоном?

Підприємство планує придбати програмне забезпечення за межами території України, а саме на території Ірландії, шляхом завантаження програмного забезпечення з сайту виробника за плату. Чи може така плата за програмну продукцію вважатися роялті? Підприємство не коригує прибуток з метою оподаткування

Згідно з пп. 14.1.225 ПКУроялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

При цьому податківці у листі 18.08.2015 р. №30644/7/99-99-19-02-02-17 роз’яснюють, що якщо платнику надано право розмножувати і розповсюджувати програмне забезпечення, то такий платник не виступає кінцевим споживачем за функціональним призначенням такої програмної продукції, і платіж за її використання згідно з ліцензійною угодою підпадає під визначення роялті.

Відовідно до пп. 141.4.2. ПКУ, податок з доходу нерезидента, з джерела походження з України утримується резидентом, що виплачує такий дохід (тобто фактично виступає податковим агентом нерезидента), у розмірі 15% від суми такого доходу за рахунок такого нерезидента. Відповідно виплаченим вважається повна сума згідно з інвойсом, однак нерезидент отримує дохід за вирахунком такого податку, який перераховується до бюджету. Тож недоплати в такому випадку не виникає. 

При цьому варто зазначити, що податок нараховується та утримується в момент виплати такого доходу (при цьому дохід виплачується за вирахунком такого доходу).

Для наочності розглянемо нарахування та виплату такого доходу нерезиденту у розрізі бухгалтерських проведень (курс на дату виплати становить 27 грн):

Операція

Дебет

Кредит

Сума

Нараховано роялті

92

684

500,00 $

Нараховано податок з доходу (75 $ в грн. по курсу на дату виплати)

684

641

2025,00 грн

Сплачено податок

641

311

2025,00 грн

Виплачено дохід

684

312

425,00 $

Втім, для того, щоб у нерезидента не виникало питань щодо того, чому йому сплачено роялті менш за суму, визначену договором, варто у самому договорі визначити правила оподаткування цього доходу. Зокрема, зазначити, що такий дохід виплачуватиметься вже після його оподаткування в Україні згідно з ПКУ (чи міжнародного договору, за його наявності, якщо нерезидент надасть довідку відповідно до ст. 103 ПКУ). 

Якщо ж нерезидент погоджується сплатити податок на репатріацію в Україні, але бажає отримати після оподаткування саме 500 доларів, то зазначена в договорі сума роялті має бути більшою і визначатиметься як 500 доларів / 85 * 100.

Щодо роялті також читайте тут.

Тож в даному випадку слід визначитися, для яких цілей придбавається програмне забезпечення. Яякщо підприємство є кінцевим споживачем придбаної програми, то з його точки зору це операція з придбання програмного забезпечення і платіж за цю програму не є роялті. У цьому випадку платіж здійснюється за саму програмну продукцію як компенсація вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту, і податок на доходи нерезидентів не нараховується взагалі на підставі пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ.

Якщо підприємство здійснює платіж нерезиденту за право розмножувати і розповсюджувати його програмне забезпечення, то воно не виступає кінцевим споживачем за функціональним призначенням такої програмної продукції, і платіж за її використання згідно з ліцензійною угодою підпадає під визначення роялті. У цьому випадку з такого платежу утримується податок на доходи нерезидентів за ставкою 15%.

Якщо підприємство не коригує прибуток з метою оподаткування, норми пп. 140.5.6 та пп. 140.5.7 ПКУ його не стосуються.

Також читайте тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418