До компетенції загальних зборів учасників ТОВ належить, зокрема, розподіл чистого прибутку товариства (п. 12 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ). Отже, учасники товариства розпоряджаються прибутком на власний розсуд, в тому числі вони можуть спрямувати прибуток на створення резервного капіталу.
Далі, щодо резервного капіталу - це частина власного капіталу, яка формується виключно за рахунок розподілу чистого прибутку і не призначена для витрачання в поточній діяльності підприємства, а виключно на покриття збитків, інших витрат тощо.
Обов’язкові норми щодо формування резервного капіталу, що свого часу регламентувалися у статуті ТОВ, стали необов’язковими після 17.06.2018 р. Їх можна було вилучити, зазначивши відповідні зміни шляхом викладення статуту в новій редакції. На даний час створювати резервний капітал ТОВ уже не потрібно, хоча за бажанням засновники можуть це зробити.
Більш докладно про резервний капітал ми писали тут. Зокрема, потреба у створенні резервного капіталу може виникнути у разі необхідності придбання Товариством частки у власному статутному капіталі без зменшення його розміру, це можливо лише за умови, що на день такого придбання Товариство вже має сформований резервний капітал і його розмір становить не менше вартості частки, що придбавається Товариством.
Також резервний капітал спрямовується на покриття збитків. Підприємства можуть спрямовувати на покриття збитків усі види резервів, а також за певних обставин — статутний капітал. Насамперед на покриття збитків слід направити нерозподілений прибуток (за його наявності). За вичерпання такого прибутку для таких цілей використовується резервний капітал, раніше створений за рахунок прибутку. У разі дефіциту і цих джерел на погашення непокритих збитків можна спрямувати капітальні резерви (додатковий капітал). Останньою можливістю покриття збитків є спроба отримати санаційний прибуток у результаті зменшення статутного капіталу.
Отже, ТОВ може створити резервний капітал за рахунок прибутку, заробленого у минулі роки без виплати дивідендів за ці роки. Але при цьому потрібно подумати, для яких цілей ТОВ формує резервний капітал, з урахуванням того, що у ТОВ один засновник, якому належить 100% корпоративних прав цього ТОВ, і викуп його частки самим ТОВ є малоймовірним. Тож залишається використати резервний капітал на покриття майбутніх збитків.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити