• Посилання скопійовано

Використання прибутку ТОВ на створення резервного капіталу

Чи може ТОВ весь нерозподілений прибуток за минулі роки (з 2016 - 2019 рр.) відрахувати до резервного капіталу (дивіденди не виплачувалися)? У товариства лише один засновник, якому належить 100% статутного капіталу

До компетенції загальних зборів учасників ТОВ належить, зокрема, розподіл чистого прибутку товариства (п. 12 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ). Отже, учасники товариства розпоряджаються прибутком на власний розсуд, в тому числі вони можуть спрямувати прибуток на створення резервного капіталу.

Далі, щодо резервного капіталу - це частина власного капіталу, яка формується виключно за рахунок розподілу чистого прибутку і не призначена для витрачання в поточній діяльності підприємства, а виключно на покриття збитків, інших витрат тощо.

Обов’язкові норми щодо формування резервного капіталу, що свого часу регламентувалися у  статуті ТОВ, стали необов’язковими після 17.06.2018 р. Їх можна було вилучити, зазначивши відповідні зміни шляхом викладення статуту в новій редакції. На даний час створювати резервний капітал ТОВ уже не потрібно, хоча за бажанням засновники можуть це зробити.

Більш докладно про резервний капітал ми писали тут. Зокрема, потреба у створенні резервного капіталу може виникнути у разі необхідності придбання Товариством частки у власному статутному капіталі без зменшення його розміру, це можливо лише за умови, що на день такого придбання Товариство вже має сформований резервний капітал і його розмір становить не менше вартості частки, що придбавається Товариством. 

Також резервний капітал спрямовується на покриття збитків. Підприємства можуть спрямовувати на покриття збитків усі види резервів, а також за певних обставин — статутний капітал. Насамперед на покриття збитків слід направити нерозподілений прибуток (за його наявності). За вичерпання такого прибутку для таких цілей використовується резервний капітал, раніше створений за рахунок прибутку. У разі дефіциту і цих джерел на погашення непокритих збитків можна спрямувати капітальні резерви (додатковий капітал). Останньою можливістю покриття збитків є спроба отримати санаційний прибуток у результаті зменшення статутного капіталу.

Отже, ТОВ може створити резервний капітал за рахунок прибутку, заробленого у минулі роки без виплати дивідендів за ці роки. Але при цьому потрібно подумати, для яких цілей ТОВ формує резервний капітал, з урахуванням того, що у ТОВ один засновник, якому належить 100% корпоративних прав цього ТОВ, і викуп його частки самим ТОВ є малоймовірним. Тож залишається використати резервний капітал на покриття майбутніх збитків. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485