Відповідно до п. 140.4 ст. 140 ПКУ платник податку проводить оцінку вибуття запасів за методами, встановленими відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Для всіх одиниць запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовується лише один із дозволених методів оцінки їх вибуття.
Пунктом 16 П(С)БО 9 «Запаси» передбачено, що при відпуску запасів у виробництво, з виробництва, продаж та іншому вибутті оцінка їх здійснюється за одним з таких методів:
— ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;
— середньозваженої собівартості;
— собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);
— нормативних затрат;
— ціни продажу.
Для Вас найбільш прийнятним на мою думку є застосування методу середньозваженої собівартості або ФІФО.
Оцінка за середньозваженою собівартістю проводиться щодо кожної одиниці запасів діленням сумарної вартості залишку таких запасів на початок звітного місяця і вартості одержаних у звітному місяці запасів на сумарну кількість запасів на початок звітного місяця і одержаних у звітному місяці запасів.
Наприклад: якщо залишок готової продукції на поч. періоду — 70 од. — 1300 грн., оприбутковано з виробництва готову продукцію 90 од. — 1800 грн., реалізовано 140 од., то їх собівартість складе 2712,50 (140*19,375), де 19,375 — середньозважена собівартість ((1300+1800)/(70+90)).
Оцінка кожної операції з вибуття запасів може здійснюватись за середньозваженою собівартістю діленням сумарної вартості таких запасів на дату операції на сумарну кількість запасів на дату операції.
Оцінка запасів за методом ФІФО базується на припущенні, що запаси використовуються у тій послідовності, у якій вони надходили на підприємство (відображені у бухгалтерському обліку), тобто запаси, які першими відпускаються у виробництво (продаж та інше вибуття), оцінюються за собівартістю перших за часом надходження запасів.
За умовами нашого прикладу, собівартість реалізованої продукції складе 2700 грн.(70 од. із собівартістю 1300 грн. та ще 70 од. із собівартістю 1400 грн. (1800/90*70)).
Крім цього, слід пам'ятати, що формування собівартості для цілей податкового обліку здійснюється згідно вимог ПКУ, тому «податкова» собівартість може відрізнятись від бухгалтерської, але принцип їх формування одинаковий.
Галина Шулак
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити