• Посилання скопійовано

Податковий облік витрат на автоцивілку

Як показати в податковому обліку понесені витрати за полісами автоцивілки?

Податковий облік страхових витрат регулює пп. 140.1.6 ПКУ. У ньому зазначено, що до податкових витрат можна віднести: «будь-які витрати зі страхування... цивільної відповідальності, пов'язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних засобів платника податку;... в межах звичайної ціни страхового тарифу відповідного виду страхування, що діє на момент укладення такого страхового договору».

Отже, виходить, що до податкових витрат можна віднести затрати на автоцивілку. Та може виникнути питання: «А чи можна придбати поліс автоцивілки для орендованих (в іншого підприємства, підприємця, керівника та ін.) транспортних засобів та віднести такі затрати до податкових?».


В пп. 140.1.6 ПКУ прописано, що до податкових витрат можна включити витрати на страхування цивільної відповідальності, пов'язаної з експлуатацією ТЗ, які обліковуються у складі основних засобів (далі — ОЗ) платника податків. Але орендований автомобіль не належить до ОЗ у підприємства-орендаря. Якщо автомобіль орендовано в підприємства, то на період оренди він і далі обліковується як ОЗ в орендодавця. Ще за часів Закону про прибуток податківці стверджували, що в цьому разі орендар не має права на витрати на автоцивільне страхування.

Та все-таки страхування цивільної відповідальності є обов'язковим, навіть якщо автомобіль експлуатує орендар. До того ж за керування автомобілем без автоцивілки передбачена адмінвідповідальність (див. ст. 126 Кодексу про адміністративні правопорушення України).

Аргументом на користь податкових витрат на автоцивілку за орендованим авто може бути й те, що у пп. 140.1.6 ПКУ передбачена можливість віднесення до податкових витрат витрат на страхування «інших ризиків платника податку, пов'язаних із провадженням ним господарської діяльності» — витрати на автоцивілку орендованих ТЗ можуть вписатись у цю норму. Адже експлуатація орендованих ТЗ пов'язана з веденням госпдіяльності та з ризиком ДТП чи отриманням адмінштрафу за відсутність автоцивілки.

Тож, на думку автора, витрати на автоцивільне страхування орендованих авто все-таки мають потрапити до податкових витрат орендаря. Хоча додатково платник податків може звернутися за індивідуальною податковою консультацією до своєї податкової (ст. 52 ПКУ).

До яких саме податкових витрат потраплять суми, сплачені за автоцивілку, залежить від того, з якою метою ми використовуємо транспортний засіб. Так, ці витрати можуть потрапити до:

 - собівартості виготовленої та реалізованої продукції (виконаних робіт, наданих послуг) (п. 138.8 та пп. «г» пп. 138.8.5 ПКУ) — якщо йдеться про автомобіль, який використовують для виробничих та загальновиробничих цілей;

 - до адмінвитрат (пп. «в» пп. 138.10.2 ПКУ) — якщо транспортний засіб використовують в адміністративних цілях;

 - до витрат на збут (пп. «д» пп. 138.10.3 ПКУ) — якщо автомобіль використовують для доставки продукції покупцям;

 - до інших витрат операційної або звичайної діяльності (пп. «в» пп. 138.10.4, пп. 138.10.6 та пп. 138.10.12 ПКУ) — якщо транспортний засіб використовують в інших випадках, ніж наведені вище.

Ті затрати на автоцивілку, які потрапляють до податкової собівартості реалізованих товарів (виконаних робіт, наданих послуг), треба показати в податковому обліку в періоді визнання доходу від реалізації таких товарів (робіт, послуг) (п. 138.4 ПКУ). А от в інших випадках витрати на страхування показують у звітному періоді, в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку (п. 138.5 ПКУ). А отже, як ми зазначали вище, якщо страхові внески сплачуються не щомісяця, а раз на рік наперед, то вони, згідно із п. 7 П(С)БО 16, визнаються витратами майбутнього періоду і списуються на витрати поступово, у періоді (місяці), за який їх було сплачено.

Щодо оподаткування ПДВ, то згідно з пп. 196.1.3 ПКУ, надання послуг зі страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об'єктом обкладення ПДВ. Оскільки операція зі страхування автоцивільної відповідальності не є об'єктом оподаткування ПДВ, то й ПК з ПДВ у страхувальника не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202417
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024231
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418