Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Один із засновників помер: як нараховувати дивіденди?

Один із засновників ТОВ помер у червні 2019 року. Наразі нараховуються дивіденди за ІІІ квартал 2019 року. Чи потрібно нараховувати дивіденди померлому засновнику? Чи утримується при цьому ПДФО та ВЗ?

Статтею 23 Закону про ТОВ встановлено, що у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.

У разі смерті засновника, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50%, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства. Таке рішення приймається без врахування голосів учасника, який виключається. Якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50% або більше, товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.

Крім того, згідно з пп. 162.3 ПКУ, у разі смерті платника податку або оголошення його судом померлим чи визнання безвісно відсутнім або втрати ним статусу резидента (за відсутності податкових зобов’язань як нерезидента згідно з ПКУ) податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього, останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку, винесення такого судового рішення чи втрата ним статусу резидента.

При цьому, законодавчими актами не визначено порядок нарахування дивідендів за період після смерті засновника до вступу у право спадкування спадкоємцем. Оскільки засновник помер у червні, а нарахування відбувається за ІІІ квартал (тобто період, який настає вже після його смерті), то вважаємо, що такому засновнику нараховувати дивіденди і утримувати податок не потрібно, оскільки фактично відсутній суб’єкт отримання доходу.

Своєю чергою, рішенням загальних зборів про нарахування і виплату дивідендів повинно бути передбачено, що сума дивідендів, яка припадає на частку померлого засновника буде нарахована і виплачена після того, як спадкоємець отримає право на спадщину і його буде зараховано до складу учасників товариства. До цього моменту відповідна частина чистого прибутку продовжує знаходитися на субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».

Зважаючи на те, що дохід в такому випадку не нараховується, то вважаємо, що ані оподатковувати його, ані відображати в формі №1ДФ не потрібно. Це необхідно буде зробити після того, як спадкоємець отримає у спадок частку у статутному капіталі (отримувачем доходу в такому випадку буде саме спадкоємець).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Дивіденди , ПДФО , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі