• Посилання скопійовано

Коли оприбутковувати товар, який імпортований на умовах CPT?

Підприємство імпортує товар на умовах CPT. Міжнародним договором передбачено, що право власності на товар переходить при надходженні товару на митний склад для оформлення в режимі «імпорт». Товар передано перевізнику 21.01.2019 р., він перетнув митницю 24.01.2019 р. та прийшов на склад 28.01.2019 р. Якою датою оприбутковувати товар та за яким курсом?

Дата оприбуткування

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 1 активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому.

При цьому, Мінфін у листі 21.04.2009 р. №31-34000-20-27/11292 роз’яснював, що датою здійснення операції для зарахування підприємством активів (товарів) на баланс є дата, на яку підприємству переходять ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на придбані (отримані) активи (товари).

Умови поставки CPT передбачають, що фрахт/перевезення оплачено до… Це означає, що продавець доставить товар названому їм перевізнику.

Крім цього, продавець зобов'язаний оплатити витрати, пов'язані з перевезенням товару до названого пункту призначення. Це означає, що покупець бере на себе всі ризики втрати чи пошкодження товару, як і інші витрати після передачі товару перевізнику. За умовами терміну СРТ на продавця покладається обов'язок щодо митного очищення товару для експорту. Даний термін може застосовуватися під час перевезення товару будь-яким видом транспорту, включаючи змішані перевезення.

Проте умови поставки не визначають дату переходу права власності на товар. Спиратися на умови поставки для визначення дати оприбуткування можна лише у разі, якщо дату переходу права власності міжнародним договором не визначено.

Оскільки договором чітко визначено дату, коли до покупця переходить право власності на товар, відповідно саме цією датою підприємство повинно оприбуткувати такі товари на баланс. Таким чином, датою зарахування товару до активів підприємства слід вважати саме дату надходження такого товару на митний склад на території України для його оформлення в режимі «імпорт». І саме відмітка з датою надходження товару на митний склад для оформлення і буде підставою для оприбуткування товару покупцем.

 

Курс оприбуткування

Щодо визначення курсу, за яким необхідно оприбутковувати імпортовані товари, то тут слід користуватися нормами, які визначені у П(С)БО 21. Зокрема, порядок визначення курсу оприбуткування імпортованого товару викладено у п. 5 та 6 П(С)БО 21.

Тобто необхідно зважати, чи здійснювало (та у якій сумі) підприємство передоплату, чи ні. Так, у разі, якщо товар постачається з подальшою післяплатою, тобто передоплата не здійснювалася, то використовується курс на дату переходу права власності на такий товар згідно з зазначеним вище.

У тому ж випадку, якщо постачання здійснюється з передоплатою, то курс визначається так:

  • якщо сума передоплати становить 100%, то при оприбуткуванні товару враховується курс на дату такої передоплати;
  • якщо здійснюється лише часткова передплата, то вартість товару у сумі передоплати розраховується за курсом на дату такої передоплати, а інша частина перераховується за курсом на дату переходу права власності на такий товар.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485