Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Оподаткування виплати учасникам ТОВ їх частки у статутному капіталі

Юрособа (неплатник ПДВ) планує зменшити розмір статутного капіталу шляхом виплати засновникам їх частки у статутному капіталі. За попередньою домовленістю виплата частки здійснюватиметься майном, яке вносили засновники. Чи підлягає така операція оподаткуванню ПДВ? Які наслідки з ПДВ?

У рамках п. 2 ст. 148 ЦКУ у випадку виходу учасника ТОВ йому виплачується частина вартості майна, яка пропорційна частці учасника у статутному фонді. За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі, наприклад, запасами або основними засобами. 

За загальним правилом пп. "а" п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. А постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ). До речі, основні засоби (в т.ч. нерухомість) для цілей оподаткування також підпадають під визначення  товару (пп. 14.1.244 ПКУ).

Робимо висновок, що операція з повернення засновнику внесків у вигляді майна, якщо він має намір вийти зі складу учасників товариства, є об'єктом оподаткування ПДВ. Така операція оподатковується на загальних підставах за основною ставкою 20%. Отже, у контексті запитання ми стверджуємо, що операція із зменшення товариством розміру статутного капіталу і виплати учасникам частки майна товариства у вигляді їх внесків є оподатковуваною операцією та включається у загальний обсяг оподатковуваних операцій, здійснення яких вимагатиме реєстрації платником ПДВ (пп.181.1 ПКУ).

За операцією передання активів засновнику потрібно скласти ПН на дату такої передачі. Якщо засновник – неплатник ПДВ (зокрема, фізособа), у графі "Отримувач (покупець)" слід було вказати  "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" - умовний ІПН "100000000000 (п. 12 Порядку №1307). Така ПН підлягає реєстрації в ЄРПН у загальному порядку (у строки, встановлені п. 201.10 ПКУ).

Щодо бази оподаткування, то тут слід відзначити таке. У рамках п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій із постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - зважаючи на звичайну ціну). А якщо мова йде про товари, то база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижчою ціни придбання таких товарів (по суті, тієї вартості, за якою здійснювався внесок). 

Зверніть увагу: такий обов’язок визнати податкове зобов’язання у юрособи-платника ПДВ виникає незалежно від того, чи виникало у неї право на податковий кредит при отриманні такого майна від учасників (засновників) у якості внеску до статутного капіталу, і незалежно від того, чи скористалася юрособа таким правом. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Кловская Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Статутний капітал , ПДВ

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі