Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Програмне забезпечення розробляється на замовлення клієнта і передається поетапно: чи є це постачанням, що звільняється від ПДВ?

Програмне забезпечення розробляється платником ПДВ на замовлення клієнта і передається поетапно на підставі окремих актів. Чи є це постачанням програмної продукції, що звільняється від ПДВ за п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ? Чи можливо покупцю сформувати та ввести в експлуатацію НА на піставі декількох актів виконання робіт наданих послуг?

Закон про авторське право наводить конкретне визначення, що таке "комп'ютерна програма", це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об'єктному кодах).

Робимо висновок: програмний продукт (програмне забезпечення) не має окремо визначеного коду УКТ ЗЕД та розглядається як результат виконання послуг, який має бути зафіксований на відповідному матеріальному носії (паперовому, диску для лазерних систем зчитування, флеш-карті, знімному жорсткому диску тощо) виконавця або замовника чи може бути переданий виконавцем замовнику з використанням мережі Iнтернет електронною поштою або іншими засобами передачі інформації. Операції з постачання програмної продукції є операцією з постачання послуг. 

Місцем постачання послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення відповідно до пп. "в" п. 186.3 ПКУ є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або — у разі відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання. Як наслідок, операції з постачання програмної продукції на митній території України є об'єктом оподаткування ПДВ. Але відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, як результат виконання послуг, який має бути зафіксований на відповідному матеріальному носії, тимчасово звільнені від ПДВ. 

Судячи з умов запитання, скоріше за все поетапно постачаються окремі компоненти програмної продукції, на основі або за допомогою яких створюється певна програмна продукція. У цьому випадку поетапні поставки, що підтверджується актами, звільняються від оподаткування ПДВ (додатково див. запитання 8 від 07.10.2013 р. УПК № 536). На коже постачання складається ПН, з поміткою "Без ПДВ", з кодом ставки 903 у гр. 8 та кодом пільги у гр. 9 — 14060495 згідно з Довідником пільг станом на 01.10.2017 р.

Не слід забувати також про норму п. 198.5 ПКУ, якщо є товари, послуги, які придбавались з ПДВ для виконання звільненої від ПДВ операції. У цьому випадку постачальник програмного забезпечення зобов’язаний нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти ПН, яка покупцю не надається.

Зверніть увагу: якщо надаються послуги із технічної підтримки програмної продукції (у т. ч. числі програмної продукції, наданої на правах використання згідно з умовами ліцензійного договору) і не відбувається жодних змін у програмній продукції (наприклад, навчання персоналу роботі з програмою, встановлення програми, налаштування оргтехніки тощо), то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %. 

Отже, важливо в актах (інших первинних документах), які підтверджують розробку програмного забезпечення зазначити зміст господарської операції. Адже саме від суті операції залежить оподаткування ПДВ.

В свою чергу замовник програмного забезпечення, якщо програма відповідає ознакам нематеріального активу створює відповідний об’єкт. Понесені поетапно витрати обліковуються на субрахунку 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів", як капітальні інвестиції, а потім зараховуються на баланс : 

  • Дт 12 "Нематеріальні активи" Кт  154 "Придбання (створення) нематеріальних активів".

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нематеріальні активи , ПДВ

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі