• Посилання скопійовано

Загибель вражаю та перепосів сільськогосподарських культур: чи коригується кредит з ПДВ?

Чи коригується податковий кредит з ПДВ або ж нараховуються умовні податкові зобов'язання з ПДВ при загибелі врожаю та перепосіві сільськогосподарських культур?

Перш за все потрібно документально зафіксувати загибель врожаю. Тому керівником підприємства повинна бути створена комісія, яка зафіксує цей факт. До складу комісії слід включити фахівця з об’єкта дослідження (наприклад, агроном сільгосппідприємства) а в деяких випадках, залежно від причини загибелі врожаю, до складу комісії можуть включатись і представники держадміністрації та представники управління сільського господарства. 

Загибель врожаю підтверджується актом обстеження та актом списання втраченого врожаю. Для визначення розміру втрат слід провести інветаризацію. Правила проведення інвентаризації містяться у Положенні про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженому наказом Мінфіну від 02.09.2014  № 879. І якщо активи сільгосппідприємства не відповідають критеріям визнання активів згідно з п. 5 П(С)БО 9 виникають всі підстави на списання таких активів та віднесення до складу витрат згідно з п. 20 П(С)БО 16.

Витрати на обробіток площ, на яких повністю загинув урожай унаслідок стихійного лиха, списуються за Дт 977 Кт 23 (відповідно до п. 8.2 Методрекомендацій № 132, наказ  Мінагрополітики від 18.05.01 р. № 132). 

Зверніть увагу, всі інші суми витрат на лущення стерні, підняття зябу і снігозатримання, вартість добрив та витрачені на їх внесення суми тощо, тобто (неповторювані витрати) списуються в розрізі статей на пересіяну культуру. У цьому випадку можна стверджувати, що запаси є активом, адже існує імовірність того, що сільськогосподарське підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена. Тоді в обліку слід зробити проведення Дт 23 Кт 23 в розрізі перепосіву с/г культур.

Отже, якщо прийнято рішення продовжити вирощування  с/г культур, підстав списувати врожай на витрати не має, адже ця с/г культура буде складовою виробничої собівартості майбутньої продукції. 

 

ПДВ

У питаннях ПДВ, підстав коригувати суми ПК не має, адже ст. 192 ПКУ не висуває таких вимог. Проте, є окремий п. 198.5 ПКУ, який зобов’язує визнати ПЗ з ПДВ у перелічених у цьому пункті випадках. Одним із таких випадків є  пп. "г" п. 198.5 ПКУ — придбані з ПДВ товари (послуги) призначаються для використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю.

При списанні витрат у випадку загибелі врожаю, придбані товари (послуги) за якими визнавався ПК, не можуть використовуватись у господарській діяльності, як наслідок виникають підстави для визнання умовних ПЗ з ПДВ. База оподаткування у цьому випадку визначається за п. 189.1 ПКУ і це  вартість придбаного товару (послуг), які підлягають списанню. 

У випадку перепосіву с/г культур, складно стверджувати, що с/г культури будуть використані у негоспдіяльності. Проте, раніше (зараз у рубриці "ЗІР" цієї консультації не має) податківці дотримувались фіскального погляду і схилялись до того, що із посівів, що загинули, уже не буде зібрано врожай і відповідно не з’явиться дохід від реалізації сільгосппродукції, тому слід нарахувати ПЗ за п. 198.5 ПКУ.

Враховуючи таку минулу позицію, рекомендуємо отримати індивідуальну консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243521
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024238