• Посилання скопійовано

Собівартість самостійно виготовлених послуг

Протягом 2014 - 2015 рр. підприємство надавало транспортні послуги. Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування самостійно виготовлених послуг не повинна бути нижче їх собівартості. Що входить у собівартість? З чим її потрібно порівнювати? Які рахунки бухобліку?

До 2016 року 2 абз п. 188.1 ПКУ встановлював, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості. Проте, у цій нормі не уточнювалось, яку собівартість потрібно брати до уваги. Враховуючи норми П(С)БО 16 слід розрізняти такі поняття, як «собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг)» і «виробнича собівартість продукції (робіт, послуг)» (див таблицю).

Собівартість реалізованих послуг формується з:

  • виробничої собівартості послуг, які були реалізовані протягом звітного періоду;
  • нерозподілених постійних загальновиробничих витрат;
  •  наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості послуг включаються:

  • прямі матеріальні витрати;
  • прямі витрати на оплату праці;
  •  інші прямі витрати;
  •  змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Таблиця

Формування собівартості

Собівартість реалізованих послуг

Виробнича собівартість послуг

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

901

23

23

63

901

91

23

91

У листі ДФСУ від 07.04.2015 р. №12082/7/99-99-19-03-02-17 повідомлялось, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх виробничої собівартості, визначеної відповідно до П(С)БО 16.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. Формування виробничої собівартості — найважливіший і водночас найскладніший етап. Особливої уваги заслуговує правильність віднесення загальновиробничих витрат до постійних і змінних. 

При розподілі загальновиробничих витрат слід бути уважним. За дебетом рахунку 91 відображають суму визнаних загальновиробничих витрат. А далі здійснюється щомісячний розподіл: за кредитом рахунку 91 — списання на рахунки 23 «Виробництво» та 90 «Собівартість реалізації». 

З іншої сторони П(С)БО не визначають ступеня обов’язкової деталізації собівартості послуг. На практиці підприємство визначає собівартість за місяць загалом, щодо всіх наданих у цей період послуг. Або підприємство визначає собівартість окремих послуг для окремих замовників. Як наслілок, підприємство групує витрати на рахунку 23 і на прикінці місяця розподіляє загальновиробничі витрати. Коли остаточно сформовано виробничу собівартість можна перевірити дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ. 

Отже, підприємству для дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ потрібно звернути увагу та перевірити:

1) виробничі витрати, чому в певних місяцях вони вище ніж в попередніх та наступних (враховуючи, що вартість послуг для замовників є сталою і не змінюється)?

2) витрати окремих звітних місяців. Можливо такі витрати потрібно було враховувати на рахунку 39 і поступово списувати на Дт 23 Кт 39?

3) в тих місяцях, де виробнича собівартість вище договірної вартості постачання послуг, потрібно донарахувати ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ.

Зауважимо, що мета обмеження граничної бази для ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ — не допустити перевищення суми ПК під час придбання матеріалів, сировини (з ПДВ у платників податку!), які формуватимуть собівартість самостійно виготовленої продукції (послуг), над сумою ПЗ за реалізованою продукцією (послугами). Але до будь-якої собівартості входять і витрати на оплату праці та витрати, які були понесені при придбанні товарів (послуг), необоротних активів у неплатників ПДВ. ПК за такими витратами не формувався взагалі, проте ПЗ з них слід нараховувати, як виходить із норм абз 2 п. 188.1 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 724
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432