• Посилання скопійовано

Собівартість самостійно виготовлених послуг

Протягом 2014 - 2015 рр. підприємство надавало транспортні послуги. Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування самостійно виготовлених послуг не повинна бути нижче їх собівартості. Що входить у собівартість? З чим її потрібно порівнювати? Які рахунки бухобліку?

До 2016 року 2 абз п. 188.1 ПКУ встановлював, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості. Проте, у цій нормі не уточнювалось, яку собівартість потрібно брати до уваги. Враховуючи норми П(С)БО 16 слід розрізняти такі поняття, як «собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг)» і «виробнича собівартість продукції (робіт, послуг)» (див таблицю).

Собівартість реалізованих послуг формується з:

  • виробничої собівартості послуг, які були реалізовані протягом звітного періоду;
  • нерозподілених постійних загальновиробничих витрат;
  •  наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості послуг включаються:

  • прямі матеріальні витрати;
  • прямі витрати на оплату праці;
  •  інші прямі витрати;
  •  змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Таблиця

Формування собівартості

Собівартість реалізованих послуг

Виробнича собівартість послуг

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

901

23

23

63

901

91

23

91

У листі ДФСУ від 07.04.2015 р. №12082/7/99-99-19-03-02-17 повідомлялось, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх виробничої собівартості, визначеної відповідно до П(С)БО 16.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. Формування виробничої собівартості — найважливіший і водночас найскладніший етап. Особливої уваги заслуговує правильність віднесення загальновиробничих витрат до постійних і змінних. 

При розподілі загальновиробничих витрат слід бути уважним. За дебетом рахунку 91 відображають суму визнаних загальновиробничих витрат. А далі здійснюється щомісячний розподіл: за кредитом рахунку 91 — списання на рахунки 23 «Виробництво» та 90 «Собівартість реалізації». 

З іншої сторони П(С)БО не визначають ступеня обов’язкової деталізації собівартості послуг. На практиці підприємство визначає собівартість за місяць загалом, щодо всіх наданих у цей період послуг. Або підприємство визначає собівартість окремих послуг для окремих замовників. Як наслілок, підприємство групує витрати на рахунку 23 і на прикінці місяця розподіляє загальновиробничі витрати. Коли остаточно сформовано виробничу собівартість можна перевірити дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ. 

Отже, підприємству для дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ потрібно звернути увагу та перевірити:

1) виробничі витрати, чому в певних місяцях вони вище ніж в попередніх та наступних (враховуючи, що вартість послуг для замовників є сталою і не змінюється)?

2) витрати окремих звітних місяців. Можливо такі витрати потрібно було враховувати на рахунку 39 і поступово списувати на Дт 23 Кт 39?

3) в тих місяцях, де виробнича собівартість вище договірної вартості постачання послуг, потрібно донарахувати ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ.

Зауважимо, що мета обмеження граничної бази для ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ — не допустити перевищення суми ПК під час придбання матеріалів, сировини (з ПДВ у платників податку!), які формуватимуть собівартість самостійно виготовленої продукції (послуг), над сумою ПЗ за реалізованою продукцією (послугами). Але до будь-якої собівартості входять і витрати на оплату праці та витрати, які були понесені при придбанні товарів (послуг), необоротних активів у неплатників ПДВ. ПК за такими витратами не формувався взагалі, проте ПЗ з них слід нараховувати, як виходить із норм абз 2 п. 188.1 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024486
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248