• Посилання скопійовано

Собівартість самостійно виготовлених послуг

Протягом 2014 - 2015 рр. підприємство надавало транспортні послуги. Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування самостійно виготовлених послуг не повинна бути нижче їх собівартості. Що входить у собівартість? З чим її потрібно порівнювати? Які рахунки бухобліку?

До 2016 року 2 абз п. 188.1 ПКУ встановлював, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості. Проте, у цій нормі не уточнювалось, яку собівартість потрібно брати до уваги. Враховуючи норми П(С)БО 16 слід розрізняти такі поняття, як «собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг)» і «виробнича собівартість продукції (робіт, послуг)» (див таблицю).

Собівартість реалізованих послуг формується з:

  • виробничої собівартості послуг, які були реалізовані протягом звітного періоду;
  • нерозподілених постійних загальновиробничих витрат;
  •  наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості послуг включаються:

  • прямі матеріальні витрати;
  • прямі витрати на оплату праці;
  •  інші прямі витрати;
  •  змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Таблиця

Формування собівартості

Собівартість реалізованих послуг

Виробнича собівартість послуг

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

901

23

23

63

901

91

23

91

У листі ДФСУ від 07.04.2015 р. №12082/7/99-99-19-03-02-17 повідомлялось, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх виробничої собівартості, визначеної відповідно до П(С)БО 16.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. Формування виробничої собівартості — найважливіший і водночас найскладніший етап. Особливої уваги заслуговує правильність віднесення загальновиробничих витрат до постійних і змінних. 

При розподілі загальновиробничих витрат слід бути уважним. За дебетом рахунку 91 відображають суму визнаних загальновиробничих витрат. А далі здійснюється щомісячний розподіл: за кредитом рахунку 91 — списання на рахунки 23 «Виробництво» та 90 «Собівартість реалізації». 

З іншої сторони П(С)БО не визначають ступеня обов’язкової деталізації собівартості послуг. На практиці підприємство визначає собівартість за місяць загалом, щодо всіх наданих у цей період послуг. Або підприємство визначає собівартість окремих послуг для окремих замовників. Як наслілок, підприємство групує витрати на рахунку 23 і на прикінці місяця розподіляє загальновиробничі витрати. Коли остаточно сформовано виробничу собівартість можна перевірити дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ. 

Отже, підприємству для дотримання вимог 2 абз п. 188.1 ПКУ потрібно звернути увагу та перевірити:

1) виробничі витрати, чому в певних місяцях вони вище ніж в попередніх та наступних (враховуючи, що вартість послуг для замовників є сталою і не змінюється)?

2) витрати окремих звітних місяців. Можливо такі витрати потрібно було враховувати на рахунку 39 і поступово списувати на Дт 23 Кт 39?

3) в тих місяцях, де виробнича собівартість вище договірної вартості постачання послуг, потрібно донарахувати ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ.

Зауважимо, що мета обмеження граничної бази для ПДВ за 2 абз п. 188.1 ПКУ — не допустити перевищення суми ПК під час придбання матеріалів, сировини (з ПДВ у платників податку!), які формуватимуть собівартість самостійно виготовленої продукції (послуг), над сумою ПЗ за реалізованою продукцією (послугами). Але до будь-якої собівартості входять і витрати на оплату праці та витрати, які були понесені при придбанні товарів (послуг), необоротних активів у неплатників ПДВ. ПК за такими витратами не формувався взагалі, проте ПЗ з них слід нараховувати, як виходить із норм абз 2 п. 188.1 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243781
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024248