• Посилання скопійовано

Коригування податкового кредиту з ПДВ при списанні безнадійної заборгованості

Підприємство списує дебіторську і кредиторську заборгованості, які є безнадійними. У момент їх виникнення підприємство відображало у себе отриманий податковий кредит. Чи потрібно в момент списання заборгованостей коригувати податковий кредит? Які норми законодавства регулюють це питання?

У платника ПДВ є:

  • дебіторська заборгованість за перерахованою раніше передоплатою (підприємство було у статусі покупця, і йому винні товари, роботи, послуги)
  • кредиторська заборгованість за отриманими але неоплаченими товарами, роботами, послугами.

За правилом першої події, згідно з п. 198.2 ПКУ, покупець визнавав за такими операціями ПК з ПДВ.

Коригування безпосередньо ПК з ПДВ регулює ст. 192 ПКУ. Але вона не передбачає коригування ПДВ у випадках списання заборгованості.

Проте податкові органи мають власну точку зору на таку ситуацію.

Зокрема, при списанні кредиторської заборгованості вони відокремлюють безнадійну кредиторську заборгованість за імпортними товарами та заборгованість, яка виникає за отриманими і неоплаченими вітчизняними товарами.

При списанні простроченої кредиторської заборгованості за вітчизняними товарами, податківці вважають, що товари, послуги, які було отримано платником ПДВ та не оплачено протягом терміну позовної давності, вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено у п. 198.3 ПКУ, а тому право на податковий кредит щодо таких товарів, послуг у платника податку відсутнє. І наполягають на зменшенні податкового кредиту у вказаному випадку на підставі бухгалтерської довідки (лист ДФСУ від 29.06.2016 р. №14038/6/99-99-15-03-02-15).

Зверніть увагу, що відповідно до пп. 14.1.13 ПКУ безоплатно надані товари, роботи, послуги, це  товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів. Але якщо постачання товарів, робіт, послуг відбувалося на підставі договору купівлі-продажу, поставки або міни, оренди тощо, які передбачали обов’язок оплати,  не можна стверджувати, що товари, послуги постачались безоплатно (в ухвалі ВАСУ від 19.04.2016 р. №К/800/51839/15 також зазначається, що твердження податківців, щодо коригування ПК з ПДВ є необгрунтованим).  

Аналогічну позицію податківці мають і до оплачених, але не отриманих товарів, робіт, послуг. Вони вважають суму заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, безповоротною фінансовою допомогою (лист ДФС у м. Києві від 19.01.2016 р. №701/10/26-15-11-02-13), а тому наполягають на зменшенні суми ПК з ПДВ у періоді списання такої безнадійної заборгованості.

А от що стосується заборгованості за імпортними товарами, то податкові органи більш лояльні. На їх думку, при списанні кредиторської заборгованості, яка виникла при імпорті товарів, розрахунки з постачальником-нерезидентом за які не проведено, не відбувається повернення сум ПДВ, сплачених при ввезенні товарів. Тому підстав для коригування податкового кредиту, сформованого на підставі отриманої митної декларації, не виникає (підкатегорія ЗІР 101.10).

В бухгалтерському обліку сума (враховуючи ПДВ) списаної безнадійної дебіторської заборгованості, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, відображається за дебетом рахунка 944 у кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості (рахунки 36, 37).

Сума (враховуючи ПДВ) безнадійної кредиторської заборгованості відобразиться у періоді списання у складі доходу боржника на субрахунку 717  у кореспонденції з рахунками обліку заборгованості (рахунки 63, 68).

Інших проведень для сторнування ПК у зазначеному випадку в Інструкції № 141 немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 724
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432