У разі складання помилкової ПН у зв’язку із невірним зазначенням номенклатури у такій ПН у платника податку - продавця є два варіанти виправлення такої ситуації:
1) або анулювати першу податкову накладну шляхом складання РК для цього та оформити нову ПН із правильною номенклатурою;
2) або шляхом зіставлення двох РК до ПН, адже зазначення номенклатури та ціни за іншим рахунком спричинило за собою неправильне зазначення ціни товару та відповідної номенклатури товару.
Першим способом слід користуватися, коли від дати виникнення податкових зобов’язань ще не минуло 15 календарних днів (п. 201.10 ПКУ). Адже зареєструвати у ЄРПН нову ПН без штрафів, передбачених ст. 120 прим.1 ПКУ, можна лише протягом цього часу.
Враховуючи те, що платник податку – продавець помітив неправильно складену ПН після 15 днів із дати виникнення ПЗ з ПДВ, то виправити таку ПН доречніше другим способом.
У зв’язку із тим, що зміна номенклатурної позиції спричинила зміну вартості товару, а отже й суму нарахованих ПЗ, то аби відкоригувати таку ПН потрібно скласти два РК:
1) на коригування вартості товару;
2) на зміну номенклатури.
Чому повинно бути складено два РК?
Оскільки аванс було отримано на іншу суму, ніж вказано у ПН, то відкоригувати таку ПН шляхом складання РК тільки на зміну номенклатури не можна. При виправленні номенклатури залишиться помилка у ПЗ та у базі оподаткування в сумі різниці між відображеним у ПН вартості та фактично отриманим за таким рахунком.
Тому потрібно спочатку виправити помилку у вартості, тобто довести вартість за ПН до суми авансу, (в т.ч. ПДВ) до 832 грн. А вже потім виключити неправильні позиції товарів, які було помилкового зазначено у ПН.
РК при коригуванні вартості товару
Відповідно до роз’яснення податківці у ресурсі «ЗІР»* у разі неправильного заповнення вартісного показника табличної частини податкової накладної продавець при заповненні розрахунку коригування зазначає:
- в графі 1 - № з/п рядка податкової накладної, що коригується;
- в графі 2 - причину коригування - «Зміна вартості товару»;
- в графі 3 - номенклатуру товару/послуги, вартість чи кількість яких коригується;
- в графі 4 - код товару згідно з УКТ ЗЕД (у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України);
- в графах 5, 6 - одиницю виміру товарів/послуг (у графі 5 - умовне позначення, у графі 6 - код відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку);
- графи 7, 8 - не заповнює;
- у графі 9 - суму різниці між ціною домовленості без ПДВ та фактичною ціною без ПДВ, за якою здійснено постачання (зі знаком "-" /"+");
- у графі 10 - фактичну кількість постачання товарів/послуг;
- у графі 11 – код ставки ПДВ;
- у графі 13 – сума зі знаком "-" /"+", на яку коригуються обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ. У Вашому випадку, оскільки відбувається зменшення бази оподаткування ПДВ, то тут має зазначається сума 10 грн зі знаком "-".
У рядках з I по VIII розділу А РК вказується сума ПДВ зі знаком "-" /"+", на яку коригуються податкові зобов'язання та податковий кредит в залежності від ставки. У Вашому випадку, оскільки відбувається зменшення ПЗ з ПДВ, то у рядках I та II має зазначається сума грн зі знаком "-".
РК при зміні номенклатури
Відповідно до роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР»* у разі зміни номенклатури товарів/послуг у розрахунку коригування:
- графу 1 «№з/п рядка податкової накладної, що коригується» заповнюємо двічі по кожному з рядків, які змінюють номенклатуру, та відповідає графі 1 "№з/п рядка податкової накладної, що коригується";
- у графі 2 вказуємо причину коригування - «Зміна номенклатури»;
- в графі 3 – зазначаємо номенклатуру товару/послуги, вартість чи кількість яких коригується;
- в графі 4 – вказуємо код товару згідно з УКТ ЗЕД (у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України);
- в графах 5, 6 - вказуємо одиницю виміру товарів/послуг (у графі 5 - умовне позначення, у графі 6 - код відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку);
- у графі 7 «Зміна кількості, об'єму, обсягу (-) (+)» в одному рядку зі знаком "-" зазначаємо номенклатуру товару/послуги, яка підлягає зміні, а в другому рядку вказують зі знаком "+" змінену номенклатуру товару/послуги;
- у графі 8 – вказуємо вже нову ціну постачання, якщо спочатку був складений РК на коригування вартості товару;
- графи 9, 10 – не заповнюємо;
- у графі 11 – зазначаємо код ставки ПДВ;
- у графі 13 – вказуємо обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (сума зі знаком "-" /"+", на яку коригуються обсяг постачання). У двох рядках суми будуть ідентичними, просто з різними знаками "-" /"+".
Переносимо інформацію у розділ А у відповідні його рядки.
РК складається датою здійснення коригування сум податкових зобов'язань та/або датою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (п. 21 Порядку №1307).
Реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим ПКУ.
РК на коригування вартості товару (зменшення ПЗ з ПДВ) має зареєструвати в ЄРПН покупець, а РК на зміну номенклатури – продавець (п. 21 Порядку №1307).
_____________________________
* Запитання: «Як заповнити розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної у разі зміни кількості товару/послуги та/або його/її вартості, або при виправленні помилок у табличній частині податкової накладної?».
** Запитання: «Як заповнюється графа 1 розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної після 01.04.2016 на дату отримання коштів, у разі зміни номенклатури товарів/послуг?».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити