• Посилання скопійовано

Повернення товару фізособою на підприємство оптової торгівлі

Фізособа придбала у підприємства-оптовика (працює без РРО) товар згідно з видатковою накладною (письмовий договір не укладався). Розрахунок здійсненo через касу банку. Податкова накладна виписана на " неплатника". Згодом фізособа повернула частину товару. Чи правильно оформити повернення товару від такої особи?

Незалежно від того, що підприємство займається оптовою торгівлею, здійснити повернення частини товару фізособою заборони немає. Слід враховувати норми Закону ВР УРСР "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 р. №1023-XII (далі – Закон).

Відповідно до визначення терміну “договір” у п. 1 ст. 1 цього Закону, це може бути усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (далі - розрахунковий документ).

Враховуючи умови запитання підтвердним документом про отримання та оплату товару у споживача є квитанція з банківської установи про оплату товару та накладна про отримання. У випадку згоди продавця прийняти частину товару назад* (випадки повернення товару неналежної якості обумовлено у ст. 8 Закону, а порядок повернення товару належної якості встановлені у ст. 9) здійсненний факт повернення повинен підтверджуватись документально.

Бажано, щоб покупець склав заяву з вимогою про повернення товару продавцю та повернення сплаченої за товар грошової суми покупцю у двох примірниках. Після складання заяви продавець на дату повернення повинен видати споживачу документ, що підтверджує факт одержання товару (акт або накладна на повернення). На підставі цього документа здійснюється оприбуткування товару, за який повернуто кошти.

Оскільки продавець здійснює оптову торгівлю і не застосовує при розрахунках із покупцями РРО, повернення коштів може відбуватися шляхом, який обере покупець (готівкою з каси продавця або на рахунок покупця в банку).

Зверніть увагу: згідно із ч. 7 ст. 8 Закону (випадок повернення товару неналежної якості), при розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни - виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів.

Повернення товару від покупця відображається шляхом зменшення доходу від реалізації датою здійснення такого повернення. При цьому здійснюється проведення: Дт 704 «Вирахування з доходу» в кореспонденції з кредитом субрахунка 361.

Коригування собівартості реалізованих товарів при поверненні та коригування ПЗ з ПДВ здійснюється способом «сторно» раніше здійснених проведень: Дт 902 Кт 281 та Дт 702 КТ 641/ПДВ. 

Повернення коштів покупцю відображається проведенням: Дт 361 Кт 301, 311.

РК складений до ПН, яка не видавалась покупцю (оскільки він не є платником ПДВ) підлягає реєстрації в ЄРПН продавцем. Зверніть увагу: за п. 192.2 ПКУ, зменшення суми ПЗ в операції з неплатником ПДВ дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору. 

 ________________________

*  Постановою КМУ від 19.03.1994 р. №172 затверджено Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню), зокрема продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»