Роз'яснення податківців щодо цього запитання можна знайти, наприклад, у листі від 21.03.2016 р. №6091/6/99-99-19-03-02-15.
Майнові права покупця після прийняття об’єкта нерухомості в експлуатацію реалізуються шляхом набуття права власності на такий об’єкт оформленням та реєстрацією відповідних правовстановлюючих документів на нерухоме майно.
Майнові права, це права власника, який здійснює право господарського відання майном. Тому незалежно від того, за рахунок яких коштів побудовано нерухоме майно в питанні ПДВ потрібно аналізувати норми пп. 197.1.14 ПКУ. Ця норма звільняє від оподаткування ПДВ тільки постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Норми поширюються також на перший продаж дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об'єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд).
До житлового фонду відповідно до ст. 4 Житлового кодексу Української РСР від 30.06.1983 р. №5464-X належать жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, квартири. До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру. Звісно, що майнові права на житлову нерухомість і сама така житлова нерухомість це не одне й те саме. Адже майнові права передбачають інвестування коштів під обов’язок забудовника побудувати житло у майбутньому. Тобто, фактично при відчуженні майнових прав, постачання житла не відбувається.
Але, на думку податківців, передача покупцю майнових прав на отримання у власність нерухомого майна - об'єкта житлового фонду, навіть яке буде побудовано за рахунок отриманих коштів від продажу майнових прав, є оподаткованою ПДВ операцією. Оскільки вони вважають таку операцію операцією з першого постачання житла. Виключення (звільнення від ПДВ) становлять операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів. А вже далі, операції з подальшого постачання готового новозбудованого житла третім особам звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пп. 197.1.14 ПКУ.
Проте, якщо здійснюється постачання нерухомості, яке не відноситься до житлового фонду така операція в будь якому випадку буде оподаткованою ПДВ за ставкою 20% незалежно від першого або наступного постачання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити