• Посилання скопійовано

Постачання житла: чи є об'єктом оподаткування ПДВ?

Чи є об'єктом оподаткування ПДВ операції з передачі покупцю майнових прав на отримання у власність нерухомого майна, яке буде побудовано за рахунок отриманих коштів від продажу майнових прав?

Роз'яснення податківців щодо цього запитання можна знайти, наприклад, у листі від 21.03.2016 р. № 6091/6/99-99-19-03-02-15.

Майнові права покупця після прийняття об’єкта нерухомості в експлуатацію реалізуються шляхом набуття права власності на такий об’єкт оформленням та реєстрацією відповідних правовстановлюючих документів на нерухоме майно.

Майнові права, це права власника, який здійснює право господарського відання майном. Тому незалежно від того, за рахунок яких коштів побудовано нерухоме майно в питанні ПДВ потрібно аналізувати норми пп. 197.1.14 ПКУ. Ця норма звільняє від оподаткування ПДВ тільки постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Норми поширюються також на перший продаж дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об'єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд). 

До житлового фонду відповідно до ст. 4 Житлового кодексу Української РСР від 30.06.1983 р. № 5464-X належать жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, квартири. До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру. Звісно, що майнові права на житлову нерухомість і сама така житлова нерухомість це не одне й те саме. Адже майнові права передбачають інвестування коштів під обов’язок забудовника побудувати житло у майбутньому. Тобто, фактично при відчуженні майнових прав, постачання житла не відбувається.

Але, на думку податківців, передача покупцю майнових прав на отримання у власність нерухомого майна - об'єкта житлового фонду, навіть яке буде побудовано за рахунок отриманих коштів від продажу майнових прав, є оподаткованою ПДВ операцією. Оскільки вони вважають таку операцію  операцією з першого постачання житла. Виключення (звільнення від ПДВ) становлять операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів. А вже далі, операції з подальшого постачання готового новозбудованого житла третім особам звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пп. 197.1.14  ПКУ.

Проте, якщо здійснюється постачання нерухомості, яке не відноситься до житлового фонду така операція в будь якому випадку буде оподаткованою ПДВ за ставкою 20% незалежно від першого або наступного постачання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202423
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 715
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432