• Посилання скопійовано

Придбання основних засобів для негосподарської діяльності: особливості обліку та звітності

Якими проведеннями оформлювати придбання основних засобів для негосподарської діяльності і нараховувати умовні податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ? Які нюанси є в розрізі податку на прибуток та ПДВ? Де такі операції мають відображатися у фінансовій та податковій звітності?

Розділом ІІІ ПКУ основні засоби, що використовуються у негосподарської діяльності, називаються невиробничими ОЗ. Норми п. 4 П (С)БО 7 визначають основні засоби як матеріальні активи, що їх підприємство/установа утримує з метою використання у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більший від одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Як бачимо, жодного натяку на розмежування виробничих та невиробничих основних засобів: у бухобліку немає окремих облікових нюансів та правил для невиробничих ОЗ. Мало того, в самому вищенаведеному визначенні основних засобів є чітка вказівка на те, що до їх складу входять і матеріальні активи, призначені для «соціально-культурних функцій». Отже, в бухобліку такого визначення, як «невиробничі основні засоби», просто немає.

На противагу бухобліку, в податковому обліку платників податку на прибуток орієнтація на статус основного засобу як виробничого є чіткішою. Так, згідно з пп. 138.3.2 ПКУ термін «невиробничі основні засоби» означає основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку, а господарською є діяльність (пп. 14.1.36 ПКУ):

  • орієнтована на виробництво (виготовлення) та/або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг;
  • спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи.

Мало того, норма пп. 14.1.138 ПКУ навіть визначає, що невиробничі ОЗ не є у світлі ПКУ основними засобами.

Ті суб'єкти господарювання, які за приписами пп. 134.1.1 ПКУ змушені чи добровільно взяли на себе обов'язок проводити коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, матимуть справу з низкою податкових різниць, сформованих на різних етапах обліку невиробничих ОЗ:

1) нарахування амортизації,

2) проведення переоцінок,

3) визначення залишкової вартості у разі ліквідації чи продажу об'єкта ОЗ.

Але цей перелік є вичерпним! Ні платники податків своїм рішенням, ні податківці на місцях не можуть ініціювати обчислення в обліку ще якихось додаткових податкових різниць, не перелічених у п. 138.1 та п. 138.2 ПКУ. Тому, як бачимо, на етапі придбання об'єкта ОЗ (до його введення в експлуатацію) жодних податкових різниць не формується.

Вхідний ПДВ за невиробничими необоротними активами на загальних підставах слід включати до складу ПК з ПДВ (ряд. 10.1 декларації з ПДВ), а ось в місяці введення в експлуатацію — донараховувати умовні ПЗ за приписами пп. «г» п. 198.5 ПКУ (ряд. 4 декларації з ПДВ).

Згідно з п. 11 Інструкції №141, сума ПЗ, нарахованого відповідно до пункту 198.5 та пункту 199.1 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов'язання, що підлягають коригуванню», і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість». Суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості товарів, необоротних активів, вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643. Отже, в бухгалтерському обліку донарахування умовних ПЗ відображається проведенням Д-т 643 К-т 641/ПДВ, далі всю суму нарахованого ПЗ слід відносити до складу первісної вартості необоротних активів Д-т 10, 11 К-т 643.

У контексті фінансової звітності за невиробничими ОЗ жодних нюансів не передбачено: на баланс невиробничі ОЗ зараховуються проведенням Д-т 10, 11 К-т 15 за ціною придбання без ПДВ, сума умовних ПЗ з ПДВ за приписами пп. «г» п. 198.5 ПКУ буде відображена проведенням Д-т 643 К-т 641/ПДВ із відповідним списанням на збільшення первісної вартості Д-т 10,11 К-т 643 (у звіті про фінансові результати, звіті про сукупний дохід, форма 2, ці суми не відобразяться).

Приклад 1. Підприємство придбало окрему будівлю, яка використовується для організації харчування працівників. Оскільки така будівля підпадає під визначення невиробничих ОЗ, це означає, що витрати, пов'язані з її експлуатацією, повинні відображатися в бухобліку на загальних підставах (у витратах звітного періоду чи амортизуватися), а от у податковому обліку витрати на експлуатацію цього об'єкта не відображаються і податкових різниць не формують. Зменшити фінрезультат до оподаткування на суму розрахованої амортизації за ПКУ не вдасться.

Приклад 2. Підприємство придбало та ввело в експлуатацію як невиробничі ОЗ три кавоварки у лютому 2016 року на загальну вартість 36 тис. грн, у т. ч. ПДВ — 6 тис. грн, які потрапили до складу ПК з ПДВ за лютий 2016 року. В місяці введення їх в експлуатацію (лютий 2016 р.) мають бути нараховані ПЗ з ПДВ за приписами пп. «г» п. 198.5 ПКУ, які слід відобразити у рядку 4 декларації з ПДВ із відповідним розшифруванням цієї суми в Д5 за умовним ІПН 400000000000 (з 1 квітня 2016 року такі операції слід буде відображати за умовним ІПН 600000000000).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245993
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024254