• Посилання скопійовано

Особливості оподаткування посередницьких послуг

ТОВ уклало договори комісії з нерезидентами-юрособами, про те, що ТОВ за винагороду шукатиме їм орендарів. На суму орендних послуг ТОВ нараховує податкові зобов’язання з ПДВ. Чи має право ТОВ податковий кредит з ПДВ використати у зменшення податкового зобов’язання з ПДВ при наданні орендних послуг в інтересах нерезидентів?

ЗапитанняТОВ (загальносистемник та платник ПДВ) уклало договори комісії з нерезидентами-юрособами, що мають приміщення в Україні, про те, що ТОВ за винагороду шукатиме їм орендарів. Кошти мають надходити на поточний рахунок за оренду цих приміщень. На суму орендних послуг ТОВ нараховує податкові зобов’язання з ПДВ. Чи має право ТОВ податковий кредит з ПДВ від своєї госпдіяльності використати у зменшення податкового зобов’язання з ПДВ при наданні орендних послуг в інтересах нерезидентів?

Відповідь

З умов ситуації, платник ПДВ надає:

1) послуги з оренди нерухомого майна (укладає договори оренди майна, яке належить нерезиденту, від свого імені, на підставі договору комісії). І отримує послуги оренди від нерезидента-комітента, за посередницьким договором;

2) послуги з організації пошуку орендарів.

Постачання зазначених послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до п. 185.1 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ.

Місце постачання послуг, які пов'язані з нерухомим майном визначається за пп. 186.2.2 ПКУ. Відповідно, якщо фактичне місцезнаходження нерухомого майна є митна територія України, послуги, які пов'язані з нерухомим майном, зокрема з надання нерухомості в оренду будуть об'єктом оподаткування ПДВ. 

Винагорода, за надання послуг з організації пошуку орендарів, у комісіонера також оподатковується ПДВ. Адже місце надання такої послуги є митна територія України, за нормами пп. 186.2.2 ПКУ.

Особливості визначення дати виникнення ПЗ та ПК а також бази оподаткування для зазначених у запитанні послуг встановлено п. 189.4 ПКУ:

1) у випадку отримання послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України (розуміємо отримання послуг з оренди приміщень від комітента) є оподаткованою операцією за нормами ст. 208 ПКУ. У цьому випадку отримувач послуг — комісіонер, нараховує ПДВ, як наслідок визнає ПЗ. За складеною та зареєстрованою ПН відображає суму податку у складі ПК. Послуги оподатковуються за ставкою 20% за базою, якою є договірна вартість;

2) постачання посередницької послуги — організація пошуку орендарів, а фактично комісійна винагорода оподатковується за ставкою 20%. Дата виникнення ПЗ є дата першої події за п. 187.1 ПКУ. Базою оподаткування є договірна вартість винагороди.

3) надання комісіонером послуг оренди в інтересах нерезидента-комітента, за загальним правилом оподатковується ПДВ за ставкою 20%.

Відповідно, враховуючи, що всі операції є оподатковуваними, платник ПДВ-комісіонер має право на відображення сум “вхідного” ПДВ у складі ПК за  загальною нормою п. 198.1 ПКУ

Пункт 198.5 ПКУ зобов'язує платника ПДВ нараховувати ПЗ за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільнені від оподаткування ПДВ. 

Якщо взяти до уваги, що зазначені операції з постачання послуг у комісіонера оподатковуються ПДВ, норми п. 198.5 ПКУ в даному разі не діють.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Водоп`янова Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Вхідні ПН зареєстровано на більшу суму, ніж потрібно: що робити?
    Підприємство купило на електронних торгах СЕТАМ майно на суму 15 000 000 грн, яке було примусово виставлене Виконавцем по арештованому майну боржника. Спочатку був перерахований гарантійний платіж 750 000 грн ДП "СЕТАМ". 11 750 000 грн було сплачено виконавцю, а 2 500 000 грн безпосередньо на рахунок боржника. Боржник зареєстрував на підприємство ПН на всю вартість майна – 15 000 000 грн. Але потім організатор торгів ДП «СЕТАМ» також зареєстрував на підприємство ПН на суму 750 000 як на свою винагороду. Чи повинно підприємство тепер зареєструвати компенсуючу ПН на 750 000 грн?
    17.10.202538
  • Дата складання РК при поверненні товару через пошту
    Яка дата є правильною для складання РК до податкової накладної у разі повернення товару: дата відправлення товару покупцем (30.09) чи дата фактичного отримання товару постачальником на склад (01.10) згідно з нормами ПКУ?
    16.10.202517
  • Облік ПДВ та податку на прибуток при прощенні безнадійної заборгованості
    Які податкові наслідки (ПДВ, податок на прибуток) виникають у постачальника при прощенні безнадійної дебіторської заборгованості за відвантажений, але не оплачений рік тому товар, що був знищений у покупця внаслідок воєнних дій? Якими бухгалтерськими записами (проведеннями) оформити прощення боргу? Чи є обов'язковим зазначення причини прощення та наявність документів про знищення товару покупцем у договорі прощення боргу?
    16.10.202531
  • Право правонаступника на ПДВ, якщо реєстрація ПН відбулася після реорганізації особи шляхом приєднання
    Якщо ПН/РК була зареєстрована постачальником в ЄРПН після реорганізації платника податку - покупця шляхом приєднання, правонаступник такого платника податку не має права на включення такої ПН/РК до податкового кредиту
    16.10.202513
  • Облік ПДВ без ПН при смерті директора постачальника
    Постачальник не зареєстрував податкову накладну через смерть директора. Чи має право покупець включити суму "вхідного" ПДВ за цією операцією до первісної вартості придбаних послуг, якщо право на податковий кредит втрачено?
    15.10.2025272