• Посилання скопійовано

Витрати за договором страхування включаються до витрат підприємства залежно від напрямку використання авто

Чи можна поставити собі в кредит по ПДВ одразу всю суму при покупці автомобіля в кредит? А також чи вважається витратами страхування авто (КАСКО)?

Враховуючи суть операції страхування і той факт, що вона жодним чином не поліпшує наявні функціональні, технічні характеристики, в обліку такі витрати не можуть збільшувати первісну вартість об’єкта страхування. Отже, в бухгалтерському обліку витрати за договором страхування включаються до витрат підприємства залежно від напрямку використання автомобіля (п 15.4, 18, 19 П(С)БО 16 «Витрати») залежно від виду діяльності підприємства та класу витрат, які визначені обліковою політикою, для обліку витрат на страхування використовуються рахунки 91, 92, 93, 94. Але, увага, до складу витрат звітного періоду слід включати лише відповідну суму витрат, пов'язану зі страхуванням цього періоду, незалежно від наявності попередньої оплати. Це означає, що вся сума передоплати послуг страхування (як правило страхові платежі сплачуюються авансом) датою оплати зараховується на рах. 39 (ведеться облік витрат, які здійснені у звітному періоді, і підлягають віднесенню на витрати в майбутніх звітних періодах), а вже звідти помісячно або поквартально списуються на витрати періоду (додатково див. табл., числа умовні).


Бухгалтерський та податковий облік зі страхування майна

Табл.

Назва етапу страхування і операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Коригування фінансового результату

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

Укладено договір страхування об'єкта ОЗ:

 

 

 

 

 

— сплата страхових платежів за договором страхування на рік;

39

311

20000

— включено страхові платежі за квартал до складу витрат;

91, 92, 93, 94

39

5000

— наприкінці звітного періоду формується фінрезультат

791

91, 92, 93, 94

5000

Що стосується податку на прибуток підприємств, то витрати на страхування не призводять до формування жодних податкових різниць. Але тим платникам податків, хто проводить коригування фінансового результату за вимогами пп. 134.1.1 ПКУ , треба уважно проаналізувати статус страхової комапії. Якщо страхова компанія - нерезидент, який згадується у пп. 140.5.4 ПКУ, фінансовий результат податкового періоду збільшується на суму 30% вартості понесених витрат (крім операцій, які визнані контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ).

Щодо ПДВ, то з 01.07.2015 р. податковий кредит – це вже не право, а обов’язок платника ПДВ. Відповідно до норм п.198.2 ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг. Окремих правил для ситуації, коли автомобіль придбавається в кредит, чинне законодавство не містить. Тому платник ПДВ цілком законно за правилом першої події має право на ПК, підтверджене належним чином оформленою та зареєстрованою в ЄРПН ПН. Більше того, нарахування ПК здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п.198.3 ПКУ). А вже згодом, залежно від операцій, де буде використовуватись автомобіль, можливо за нормами п. 198.5 ПКУ, потрібно буде визнавати ПЗ. Безпосередньо послуги страхування не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп.196.1.3 ПКУ).

--1--

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затверджене наказом Мінфіну від 31.12.1999 р. N 318

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252