Норма п. 201.10 ПКУ, яка діє з 01.01.2015 року, зобов'язує продавця в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних є для покупця підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Враховуючи умови запитання, продавець керується п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, який давав право в січні 2015 року при відповідності певним умовам не здійснювати реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі. Проте, зауважимо, що у січні надано можливість реєструвати всі податкові накладні незалежно від суми. Крім того, за п. 198.6 ПКУ у покупця немає права відносити до складу податкового кредиту суми ПДВ, за податковим накладними, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, і ця норма також діє з 01.01.2015 р.
У платника ПДВ є два варіанта для прийняття рішення:
1) відобразити суму ПДВ за січень 2015 року у складі податкового кредиту за незареєстрованою податковою накладною, аргументуючи таке право листом ДФСУ від 19.01.2015 р. N 1403/7/99-99-19-03-01-17 (увага, це тільки лист і навіть не узагальнююча податкова консультація!):
“правило щодо формування податкового кредиту виключно за рахунок тих податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН, починає застосовуватися з 1 лютого 2015 року”. У цьому випадку рекомендуємо разом із декларацією з ПДВ за січень подати додаток 8 “Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних)”. Щоправда права на відображення сум ПДВ на підставі цього додатку з 01.01.2015 р. не має, але для продавця наявність заяви може служити підставою для проведення у нього позапланової перевірки;
2) домовитись з постачальником зареєструвати податкову накладну у лютому 2015 році. У цьому випадку право на податковий кредит виникає у звітному періоді, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Знову керуючись зазначиним листом: “Штраф (розуміємо до продавця, від ред), передбачений пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу (у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунках коригування в ЄРПН до 15 днів), не застосовуватиметься у період з 1 січня по 30 червня 2015 року”.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити