Відповідно до умов договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва електропостачальник або постачальник універсальних послуг в односторонньому порядку здійснює взаємозалік вартості відпуску та відбору електричної енергії з урахуванням вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії станом на перший календарний день після закінчення розрахункового періоду (пп. 4.2 Порядку №2651).
Якщо за розрахунковий період (місяць) вартість спожитої з мережі електричної енергії перевищує вартість відпущеної, різницю між вартістю спожитої і відпущеної електрики активний споживач (тобто підприємство) має сплатити на користь постачальника (у даному випадку це «ПРЕТ Сервіс Енергозмін»). А якщо за розрахунковий період (місяць) вартість відпущеної електричної енергії перевищує вартість спожитої, різницю між вартістю відпущеної і спожитої електрики постачальник («ПРЕТ Сервіс Енергозмін») має сплатити на користь активного споживача у наступному місяці за розрахунковим.
Операції продажу електроенергії з альтернативних джерел оподатковуються ПДВ за основною ставкою 20%. Будь-яких пільг за такими операціями ПКУ не передбачає.
При цьому мінімальної бази оподаткування ПДВ для операцій з продажу електроенергії немає. Адже відповідно до пп. 188.1 ПКУ у разі, якщо постачання товарів/послуг здійснюється за регульованими цінами (тарифами), база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за такими цінами (тарифами).
Згідно з пп. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники ПДВ, які постачають, передають, розподіляють електричну та/або теплову енергію, надають послуги забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги зменшення навантаження відповідно до Закону від 13.04.2017 р. №2019-VIII «Про ринок електричної енергії», дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту визначають за касовим методом. Ці норми поширюються на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пп. 187.1 та пп. 198.2 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року.
Згідно із пп. 14.1.266 ПКУ, касовий метод — це метод податкового обліку, за яким податкові зобов’язання виникають на дату, коли:
- кошти зараховують (отримують) до каси або на рахунки платника в банку / небанківському надавачі платіжних послуг, на електронний гаманець в емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- або платник отримує інші види компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг).
Суми податку включають до податкового кредиту на дату, коли:
- кошти видають із каси платника або списують із його рахунків у банку / небанківському надавачі платіжних послуг, з електронних гаманців в емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- або платник надає інші види компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг).
Як зазначають податківці (ІПК ДПС від 15.12.2023 р. №4683/ІПК/99-00-21-03-02), з метою застосування касового методу податкового обліку проведення заліку (зарахування) зустрічних однорідних вимог за договорами про постачання електричної енергії вважають отриманням інших видів компенсації вартості поставленої електричної енергії.
Таким чином податкові зобов’язання з ПДВ у підприємства (активного споживача) виникнуть або на дату проведення взаємозаліку, або на дату отримання оплати (в сумі, на яку вартість поставленої електрики перевищує вартість отриманої).
Постачальник має право оформити зведену податкову накладну. Так, згідно із пп. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, якщо операції, визначені в цьому пункті, мають безперервний або ритмічний характер, платники податку можуть складати зведені ПН з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ протягом такого місяця покупцям:
- платникам ПДВ, операції з якими мають ритмічний характер;
- особам, не зареєстрованим платниками ПДВ.
Зведену ПН потрібно скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому постачальник отримав кошти.
Ритмічним характером постачання вважають постачання товарів або послуг одному покупцеві двічі і більше разів на місяць.
Отже, підприємство (активний споживач) має право наприкінці місяця оформити зведену ПН, врахувавши загальну суму компенсації вартості електроенергії за місяць, а саме, електроенергії:
- на яку у звітному місяці склали акти взаєморозрахунку;
- за яку у звітному місяці надійшла доплата грошима.
Що стосується податку на прибуток, то податкові різниці для операцій з продажу електроенергії нормами ПКУ не передбачені. Тобто такі операції всіма платниками цього податку відображаються за правилами бухгалтерського обліку.
Висновки:
1. Оподаткування ПДВ: Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва оподатковується ПДВ за ставкою 20% без пільг. Податкові зобов’язання виникають на дату взаємозаліку або отримання оплати, застосовується касовий метод до 01.01.2026 р.;
2. Зведена податкова накладна: Підприємство може складати зведену ПН наприкінці місяця за ритмічними операціями, враховуючи суму компенсації (взаємозалік або доплата) за поставлену електроенергію;
3. Податок на прибуток: Операції з продажу електроенергії відображаються за правилами бухгалтерського обліку, без податкових різниць, передбачених ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити