• Посилання скопійовано

Безоплатна передача навантажувача держустанові: ПДВ та податок на прибуток

Юрособа у відповідь на лист - прохання в благодійній допомозі неприбутковій установі державної власності передає безоплатно товар, придбанний з ПДВ. Що з податками? Надавач на загальній системі оподаткування, надається вилковий навантажувач для розвантажування гуманітарної допомоги для населення

Враховуючи умову, ТОВ придбало навантажувач і передає його безоплатно держустанові. В цьому випадку вводу в експлуатацію немає і ОЗ розглядається як товар.

Тоді:

ПДВ

Пунктом 32-1 підрозділу 2 розд. ХХ ПКУ визначено, що не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг ЗСУ, НГУ, СБУ, СЗРУ, ДПСУ, МВС України, ДСНС, УДО України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ. При такій передачі пп. 198.5 ПКУ не застосовується, тобто компенсуюче ПЗ нараховувати не потрібно.

В переліку отримувачів пп. 32-1 підрозділу 2 розд. ХХ ПКУ виділено установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У своєму роз’ясненні щодо застосування пп. 69.6 ПКУ податківці визначили, що до установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, відносяться саме бюджетні установи.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 2 БКУ бюджетні установи – це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими організаціями (див. консультацію ДПС).

Вірогідніше всього такий підхід буде застосовано і для пп. 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, безоплатна передача товару не є постачанням відповідно до пп. 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ і, відповідно, нараховувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПУ не потрібно. 

 

Податок на прибуток

Вартість безоплатно наданих товарів включається у витрати підприємства за правилами бухобліку (Дт 949 Кт 28) і зменшує фінансовий результат до оподаткування (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

У «малодохідників» коригування фінансового результату не буде.

А от «високодохідники» так як товар передається неприбутковій установі повинні врахувати пп.140.5.9 ПКУ. Разом з тим податкова різниця за пп. 140.5.9 ПКУ не застосовується щодо товарів, які передані установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави  (див.  пп. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Отже, при безоплатній передачі товару державній установі коригувати фінансовий результат не потрібно.

Висновки:

1. Безоплатна передача навантажувача державній установі відповідно до пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ не є постачанням. Відповідно, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, і компенсуючі зобов'язання за пп. 198.5 ПКУ також не виникають;

2. Вартість безоплатно переданого навантажувача включається до витрат підприємства, зменшуючи фінрезультат. "Малодохідники" не здійснюють коригувань. "Високодохідники" також не коригують фінрезультат завдяки пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.202515
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.2025208
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    21.07.202524
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    21.07.202541
  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202540