• Посилання скопійовано

Продаж металобрухту: які ПДВ-наслідки?

Відокремлений структурний підрозділ продав металобрухт, що звільнено від оподаткування ПДВ. Які послуги будуть приймати участь при нарахування компенсуючого ПДВ за ст. 199 ПКУ - тільки послуги, які придбав підрозділ, чи треба враховувати ще послуги, які придбав головний офіс? ІПН єдиний. Декларацію з ПДВ здає головний офіс

Особливості нарахування компенсуючого ПДВ за ст. 199 ПКУ

Відповідно до пп. 199.1 ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях. 

 

Визначення бази для нарахування компенсуючого ПДВ

Оскільки головне підприємство та його відокремлений підрозділ (філія) є однією юридичною особою і платником ПДВ виступає головне підприємство, то для розрахунку компенсуючих податкових зобов'язань згідно зі ст. 199 ПКУ необхідно враховувати всі операції (як оподатковувані, так і неоподатковувані) та всі придбання товарів/послуг з ПДВ, які здійснюються як головним підприємством, так і його відокремленим підрозділом.

Це пов'язано з тим, що:

  • Єдиний платник ПДВ: Головне підприємство є зареєстрованим платником ПДВ і подає єдину декларацію з ПДВ за себе та за всі свої філії (якщо філії не є окремими платниками ПДВ);
  • Загальний облік: Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях проводиться в цілому по платнику податку (юридичній особі), а не окремо по кожному структурному підрозділу;
  • Мета ст. 199 ПКУ: Норми ст. 199 ПКУ спрямовані на те, щоб компенсувати суми ПДВ, включені до податкового кредиту при придбанні товарів/послуг, які потім використовуються в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільнені від оподаткування.

Висновки:

Звільнення від ПДВ при продажу металобрухту: Операції з постачання металобрухту звільняються від ПДВ до 01 січня 2027 року відповідно до пп. 23 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, що вимагає нарахування компенсуючого ПДВ за ст. 199 ПКУ за товарами/послугами, використаними в таких операціях;

Врахування всіх придбань для компенсуючого ПДВ: Для розрахунку компенсуючих податкових зобов’язань за ст. 199 ПКУ необхідно враховувати всі товари/послуги, придбані з ПДВ, як відокремленим підрозділом, так і головним офісом, оскільки платником ПДВ є єдина юридична особа;

Єдиний облік та декларація: Головне підприємство, як єдиний платник ПДВ, подає одну податкову декларацію та проводить розрахунок частки використання товарів/послуг в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях для всієї юридичної особи, а не окремо для підрозділів.

Ніна Левчук

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковувати ПДВ в період військового стану?
    Звільняються від оподаткування ПДВ на умовах та за переліком, визначеними пп. 4 та 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України
    20.06.202514
  • Претензія та взаємозалік на суму ПДВ з незареєстрованої ПН
    Який порядок бухгалтерського та податкового обліку операцій з отримання штрафу від постачальника за нереєстрацію податкової накладної, проведення взаємозаліку та остаточного розрахунку, якщо сума претензії перевищує заборгованість перед постачальником?
    20.06.202544
  • Право на податковий кредит за несвоєчасно зареєстрованою ПН
    Постачальник зареєстрував податкову накладну від 30.04.2024 р. лише 03.06.2025 р. через відсутність реєстраційного ліміту. Чи має покупець право на податковий кредит за такою ПН? У якому звітному періоді його відображати: у декларації за червень 2025 року чи шляхом подання уточнюючого розрахунку за квітень 2024 року?
    20.06.202546
  • Ремонт авто за рахунок страхового відшкодування: що з ПДВ?
    На початку червня підприємство отримало на свій банківський рахунок від страхової компанії страхове відшкодування. Страхове відшкодування отримано без ПДВ, відповідно до ПКУ. Кошти страхового відшкодування будуть витрачені на ремонт авто. Авто буде ремонтуватися на сторонній СТО. Чи потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ на отримані кошти страхового відшкодування?
    20.06.2025292
  • Податкова накладна при експорті зразків продукції
    Підприємство-платник ПДВ безоплатно експортує зразки власної продукції. Чи потрібно складати та реєструвати податкову накладну на таку операцію? Яку ставку ПДВ застосовувати та як визначати базу оподаткування?
    20.06.2025352