• Посилання скопійовано

Назва товару у зведеній ПН, якщо немає даних за вхідними ПН

Підприємство списує товари, які втратили придатність і були придбані у 2009, 2013, 2015 роках, а також один товар, залишок якого перенесено зі старої програми, при цьому відсутні номери і дати вхідних ПН. Як правильно зазначити номенклатуру у зведеній ПН типу причини «13» за відсутності цих даних?

Номенклатура в зведеній ПН з типом причини «13»

Відповідно до Порядку№1307, при складанні зведеної податкової накладної (ПН) на списання товарів у зв'язку з їх використанням не в господарській діяльності (тип причини "13"), у графі 2 "Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця" розділу Б необхідно зазначати:

  • Дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на підприємство при постачанні цих товарів/послуг, за якими визначаються податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ;
  • Опис (номенклатуру) товарів/послуг постачальника (продавця), тобто тих товарів, що списуються.

 

Щодо товарів, придбаних до 1 липня 2015 року (2009, 2013 роки)

Обов'язок нараховувати "компенсуючі" податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ виникає за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ. Важливо, що для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, цей обов'язок виникає лише у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту.

Отже, якщо за товарами, придбаними до 01.07.2025 року (в т.ч. у 2009 та 2013 роках), суми ПДВ не включалися до складу податкового кредиту (наприклад, купувалися без ПДВ, або до реєстрації підприємства платником ПДВ, або з інших причин відповідно до тодішнього законодавства), то нараховувати податкові зобов'язання та складати зведену ПН на їх списання за пп. 198.5 ПКУ не потрібно.

 

Щодо товарів, придбаних після 01.07.2015 році

Якщо ці товари були придбані з ПДВ після 1 липня 2015 року, то обов'язок нарахувати ПЗ за пп. 198.5 ПКУ виникає незалежно від того, чи був фактично відображений податковий кредит. Базою оподаткування буде вартість їх придбання.

 

Проблема відсутності даних вхідних ПН

Норми законодавства, зокрема, пп. 1 пп. 16 Порядку №1307, чітко вказують на необхідність зазначати дату та номер вхідної ПН у графі 2 зведеної ПН. В законодавстві немає інформації про те, як діяти, якщо ці дані відсутні (втрачені, немає доступу до старих програм тощо). Порядок №1307 не передбачає винятків чи альтернативних варіантів заповнення для таких випадків.

Що потрібно робити згідно з Порядком №1307:

1. Перевірте статус ПДВ для старих закупівель: Визначте, чи включався ПДВ до податкового кредиту за товарами 2009, 2013 років. Якщо ні – ПН на них не складайте;

2. Спробуйте відновити дані: Докладіть максимальних зусиль для пошуку номерів та дат вхідних ПН для товарів, за якими ПЗ нараховувати потрібно (придбані з ПДВ після 01.07.2015 р. або до цієї дати, але з включенням ПДВ до кредиту). Перегляньте паперові архіви, спробуйте знайти дані в старих облікових системах, якщо це можливо.

3. Заповнення графи 2:

  • Номенклатуру (опис) списаних товарів ви повинні зазначити обов'язково, оскільки вона вам відома з обліку;
  • Дату та номер вхідної ПН: Оскільки нормативні документи вимагають ці дані, а чинне законодавство не надає альтернативи для їх відсутності, формально заповнити ПН точно згідно з вимогами неможливо. Зазначення некоректних даних або пропуск обов'язкових реквізитів може призвести до визнання ПН складеною з порушеннями.

 

Рекомендація:

Враховуючи відсутність у загальнодоступних роз'ясненнях податкового органу чіткого порядку дій при втраті даних про вхідні ПН для складання зведеної ПН за пп. 198.5 ПКУ, рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією (ІПК) до податкової служби. Це допоможе отримати офіційну позицію контролюючого органу щодо заповнення графи 2 у даній ситуації та мінімізувати податкові ризики.

При складанні ПН обов'язково вкажіть правильну номенклатуру товарів, що списуються, та заповніть інші необхідні графи (код УКТ ЗЕД/ДКПП, одиниця виміру, кількість, ціна придбання тощо) згідно з вимогами законодавства. Базою оподаткування буде вартість придбання товарів.

У будь-якому разі, на наш погляд, єдиним варіантом в розглядуваній ситуації буде зазначати лише номенклатуру, без зазначення даних про вхідні податкові накладні.

Висновки:

  • Перевірка ПДВ для старих закупівель: Для товарів, придбаних до 01.07.2015 р., нараховувати податкові зобов’язання та складати зведену ПН потрібно лише, якщо ПДВ включався до податкового кредиту. Якщо ПДВ не включався, ПН не складається;
  • Відсутність даних вхідних ПН: Законодавство вимагає вказувати дати та номери вхідних ПН у зведеній ПН, але не передбачає винятків при їх відсутності. Заповнити ПН без цих даних неможливо без порушень;
  • Рекомендація: Зазначати лише номенклатуру товарів у графі 2 зведеної ПН, звернутися за індивідуальною податковою консультацією до податкової служби для офіційних роз’яснень.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Золотухін Олександр

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Нарахування орендної плати та ПДВ при зміні власника земельної ділянки
    Підприємство, платник ПДВ, придбало земельну ділянку, яка вже перебуває в оренді. Договір оренди укладено з фізособою на умовах річної оплати 20000 грн до 31 грудня. Як новому власнику, що є платником ПДВ, нарахувати орендну плату орендарю та застосувати ПДВ, враховуючи, що попередній власник не був платником ПДВ? Які є варіанти? Чи необхідно коригувати розмір орендної плати та її періодичність?
    15.09.202517
  • Яка відповідальність за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування?
    Покупець повернув товар, але постачальник своєчасно не склав розрахунок коригування до податкової накладної. Такий розрахунок коригування постачальник склав пізніше встановлених граничних строків. Після отримання розрахунку коригування покупець цього ж дня його зареєстрував. Чи можуть накласти штраф на покупця, постачальника?
    12.09.202587
  • Чи платити податок на доходи нерезидента та ПДВ з вартості інформаційних послуг, наданих нерезидентом?
    Підприємство уклало договір з нерезидентом (Гонконг) на інформаційно-консультаційні послуги, пов’язані з пошуком постачальника в Китаї, який забезпечить роботи за запитом замовника. Чи виникає тут обов'язок щодо сплати податку на доходи нерезидента? Чи оподатковується така операція ПДВ і якщо так – на яку дату слід скласти ПН?
    12.09.202545
  • ПДВ на транспортно-експедиційні послуги для нерезидента
    Підприємство надавало транспортно-експедиційні послуги нерезиденту з перевезення вантажів з Європи в Україну і нараховувало ПДВ, складало податкову накладну. Чи правильно воно робило? Якщо ні, як виправити помилково нараховані податкові зобов'язання, зокрема, за допомогою РК до ПН та уточнюючих декларацій з ПДВ, та як це вплине на податок на прибуток?
    12.09.202523
  • Обов’язок реєстрації платником ПДВ при здійсненні імпорту, якщо вартість обладнання перевищує 1 млн грн
    Якщо загальна сума від усіх здійснених підприємством операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн гривень, то підприємство зобов’язане буде зареєструватись як платник ПДВ
    11.09.202545