Оскільки в день зарахування коштів отримано лист від контрагента про те, що ця сума помилково перераховано, то на нашу думку, нараховувати ПЗ з ПДВ не потрібно. Пояснимо.
Як зазначено в п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з:
- постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України;
- постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
А от датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (див. п. 187.1 ПКУ):
- або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
- або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Крім того, згідно з пп. 14.1.185 та пп. 14.1.191 ПКУ, помилкове одержання коштів неможливо прирівняти до операції з постачання товарів чи послуг.
Таким чином, при отриманні помилкових сум на рахунок, у разі одержання в той же день підтвердження, що ці кошти помилково отримані, – визнавати ПЗ з ПДВ не потрібно. Адже не має поставки товарів чи послуг як такої!
Варто згадати і позицію податківців з цього питання, висловлену в підкатегорії 101.02 ЄБПЗ. Так, вони, зокрема, зазначають, що кошти, що не пов’язані з договірними відносинами на предмет поставки товарів, надання послуг між суб’єктами господарювання та які повернуто в належні терміни, не підпадають під об’єкт оподаткування.
Аналізуючи згадане вище роз’яснення, можна прийти до висновку (виходячи зі зворотнього), що якщо СГ вчасно не поверне кошти, то по такій сумі слід нарахувати ПЗ з ПДВ.
Але, як уже зазначалося вище, кошти, які надійшли помилково, не можуть вважатися платою за поставку товарів/послуг. А отже, жодних нарахувань ПЗ з ПДВ тут не має бути! Звісно за умови, що є документальне підтвердження, що кошти зараховані помилково (наприклад лист від платника сум).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити