• Посилання скопійовано

Придбання ОЗ з відстроченням оплати та касовий метод з ПДВ

ТОВ – платник ПДВ та податку на прибуток виробляє електроенергію (сонячні панелі). Коли ТОВ виготовляло станцію для продажу електрики, воно ще не продавало енергію та не мало ліцензії. ТОВ отримало ПН на всю роботу і включило її до ПК, виникло від’ємне занчення в декларації з ПДВ. Через два роки ТОВ почало продавати електрику і перейшло на касовий метод з ПДВ. Як зараз формувати ПК, коли ТОВ ще сплачує постачальнику за сонячні панелі?

У цьому роз’ясненні податківці пишуть: «якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, за якими податкові зобов’язання визначаються за касовим методом, то суми податку, сплачені у зв’язку з таким придбанням (виготовленням), до податкового кредиту включаються теж за касовим методом». Але це стосується ситуації, коли таке придбання відбувається вже після переходу на касовий метод – тоді ясно, що право на податковий кредит буде по оплаті.

У цьому ж випадку придбання ОЗ (станції) відбулося за два роки до переходу на касовий метод. Право на податковий кредит було визнано за загальним правилом першої події, якою було отримання станції від постачальника. Станцію придбано на умовах поступової подальшої оплати. За загальним правилом, на дати подальших часткових оплат право на податковий кредит вже не виникає.

ПКУ не передбачає коригування податкового кредиту в цій ситуації, коли товари були придбані до переходу на касовий метод і залишаються неоплаченими на дату такого переходу. Тобто на дати оплат право на податковий кредит вже не визнається, оскільки воно було визнане на дату отримання станції.

Також ПКУ не містить норм, які хоч якось врегульовують перехідні операції при переході на касовий метод. З цього робимо висновок, що право на податковий кредит визнається за тими правилами, які діяли на дату його визнання, на суму проведеної операції у цю дату. Наприклад, якби станція була придбана після переходу на касовий метод, тобто дати отримання та оплат були б вже після переходу, то податковий кредит визнавався б теж за касовим методом – на кожну часткову оплату або на дату повної оплати за станцію.

Нам не вдалося знайти роз’яснення податківців з цього питання, тому ми виклали нашу думку. Для впевненості рекомендуємо звернутися до ДПС за наданням індивідуальної податкової консультації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202530
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202536
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569