• Посилання скопійовано

Постачання та ремонт медобладнання за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ: що з ПДВ?

Підприємство імпортувало апарат УЗД і продало його із застосуванням звільнення від оподаткування за пп. 2 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. За договором продажу підприємство продає обладнання та в рахунок ціни продажу здійснює його доставку, монтаж, інструктаж персоналу. Згодом імпортовані запчастини, використані для ремонту цього обладнання. Що з ПДВ в цій ситуації?

У пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ мова йде про звільнення від оподаткування ПДВ, серед іншого, постачання медичних виробів, які відповідають наведеним в цій нормі критеріям. Тобто, зазначене звільнення стосується операцій постачання товарів.

Але якщо підприємство за договором здійснює монтаж обладнання, такий договір має ознаки договору підряду, що регламентується ст. 837 – ст. 864 ЦКУ. Згідно із ч. 1 ст. 839 ЦКУ підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначенудоговором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Але з точки зору ПКУ договір підряду належить до договорів послуг.

А на договори з надання послуг п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ не поширюється. Тобто, можна стверджувати, щовиконувати монтаж обладнання, з урахуванням вартості самого обладнання, потрібно було з нарахуванням ПДВ в загальному порядку.

В розглядуваній ситуації можна було оформляти документи різними способами. Наприклад, укласти договір постачання обладнання і окремо договір монтажу. Тоді постачання обладнання здійснювати в порядку звільнення від оподаткування, а послуги монтажу з нарахуванням ПДВ за ставкою 20%.

Дати точнішу відповідь з розглядуваного питання можна лише після детального вивчення всіх документів, які оформлялися в розглядуваній ситуації. Поряд з цим, розглядувана ситуація може не мати чітких критеріїв, за якими можна однозначно встановити порядок оподаткування. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до податкової служби за отриманням індивідуальної податкової консультації.

В останньому абзаці пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ зазначено, що у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 4 і 5 цього пункту (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пп. 198.5 та ст. 199 ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Ми розглядаємо пільгу за пп. 2 пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Тож норми останнього абзацу цього пункту на розглядувану операцію не поширюються.

Це означає, якщо вважати, що при постачанні даного обладнання пільга за пп. 2 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ застосована правомірно, то на всі товари, послуги, придбані з ПДВ, які використовувалися для постачання, потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 і ст. 199 ПКУ.

Щодо вартості ремонту та використаних запчастин.

Якщо здійснюється гарантійний ремонт і за договором здійснення такого ремонту має здійснюватися коштом постачальника, є підстави вважати, що вартість ремонту сплачена в ціні обладнання, постачання якого звільнено від оподаткування ПДВ. 

Тому якщо запчастини, інші товари, послуги для ремонту отримані з ПДВ, при виконанні послуг ремонту слід нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Причому, на наш погляд, нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ немає підстав, адже послуги ремонту не є окремою операцією постачання. ПДВ за ст. 199 ПКУ мало нараховуватися в момент первісного постачання обладнання.

Повторимо ще раз. Ми навели окремі принципові підходи до розглядуваної ситуації. Грунтовнішу відповідь можна надати тільки після детального вивчення всіх документів розглядуваної ситуації. Поряд з цим, розглядувана ситуація може не мати чітких критеріїв, за якими можна однозначно встановити порядок оподаткування. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до податкової служби за отриманням індивідуальної податкової консультації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    Сьогодні 16:051
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 15:052
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    Сьогодні 14:2516
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:1023
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0955