• Посилання скопійовано

Чи нараховувати компенсуюче ПДВ при експорті права на користування комп’ютерною програмою?

ТОВ - платник ПДВ розробляє програмне забезпечення, обліковуючи витрати (зарплата, амортизація комп’ютерів, послуги сторонніх організацій) на субрахунку 154. Після створення ПЗ обліковуватиметься на субрахунку 125. ТОВ надаватиме нерезиденту невиключне право на користування ПЗ (необ’єктні послуги щодо ПДВ). Чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 і пп. 199.1 ПКУ?

Щодо необ’єктності послуг

На наш погляд, платіж, який в розглядуваній ситуації отримуватиме ТОВ, є роялті (детальніше див. тут). А такий платіж (роялті в грошовій формі) згідно з пп. 196.1.6 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ

Згідно з пп. «а» пп. 198.5 ПКУ, якщо платник придбавав з ПДВ товари, послуги, необоротні активи, для їх використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування, за такими товарами, послугами, необоротними активами нараховується ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

ПДВ нараховується виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду слід скласти і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПККУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну.

Тобто, компенсуюче ПДВ нараховується під час придбання послуг для використання їх при розробці ПЗ. База оподаткування визначається виходячи з вартості придбання послуг (див. пп. 189.1 ПКУ). 

Але в запитанні також зазначено, що при розробці ПЗ нараховувалася амортизація комп’ютерів, тобто, такі комп’ютери використовувалися для розробки ПЗ. В такому разі згідно з пп. 198.5 ПКУ, якщо комп’ютери придбавалися з ПДВ, на них також слід нарахувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Причому згідно з пп. 189.1 ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

А після того, як ПЗ буде розроблено, і комп’ютери почнуть використовуватися в оподатковуваних операціях, потрібно буде зробити коригування раніше нарахованого ПДВ. Про це читаємо в пп. 198.5 ПКУ: у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов’язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної вище, зареєстрованого в ЄРПН.

 

Чи нараховувати ПДВ за пп. 199.1 ПКУ?

В період розробки ПЗ ТОВ несло витрати (оренда, комунальні послуги, інтернет, телефон тощо), які одночасно використовувалися як для розробки необ’єктного ПЗ, так і для інших операцій, які оподатковуються ПДВ. 

На ці витрати з розробки ПДВ за пп. 199.1 ПКУ не нараховується. 

ПДВ за пп. 199.1 ПКУ буде нараховуватися в періоди, коли ТОВ буде отримувати роялті, тобто, буде здійснювати операцію, яка не оподатковується ПДВ.

Про особливості розподілу ПДВ за ст. 199 ПКУ можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    Сьогодні 11:076
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202412
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202429
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202441