Щодо оподаткування ПДВ
Відповідно до пп. 46 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2028 року, звільняються від оподаткування ПДВоперації платників податку - боржниката/або поручителя (майнового поручителя - заставодавця, іпотекодавця) з постачання товарів для цілей погашення заборгованості боржника перед кредиторами відповідно до плану реструктуризації, підписаного згідно із законом щодо фінансової реструктуризації, або плану санації, затвердженого згідно із законодавством, що регулює відносини з питань відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, з урахуванням особливостей, встановлених законом щодо фінансової реструктуризації. Під час здійснення операцій з постачання товарів, що звільняються від оподаткування ПДВ згідно із цим пунктом, платники податку - боржник та/або поручитель (майновий поручитель - заставодавець, іпотекодавець) не застосовують норми пп. 198.5 та пп. 199.1 ПКУ щодо нарахування податкових зобов’язань або коригування раніше нарахованих податкових зобов’язань та/або сум податку, віднесених до податкового кредиту у зв’язку з таким постачанням.
Відповідно до пп. 14.1.244 ПКУ, товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Тобто до поняття товарів в розумінні ПКУ відносяться в тому числі і ОЗ.
Тож у пп. 46 підр. 2 розд. ХХ ПКУ прямо зазначено, що звільняється від оподаткування ПДВ операція постачання боржником платником ПДВ товарів для погашення заборгованості боржника перед кредиторами, відповідно до плану санації, затвердженого згідно з законодавством. Причому компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 і пп. 199.1 ПКУ в такій ситуації не нараховується.
На звільнену від оподаткування операцію складається ПН, реєструється в ПН, відображається в декларації.
Про особливості складання ПН можна почитати тут. Про відображення звільнених операцій в декларації — тут.
Щодо плану санації, затвердженого згідно з законодавством.
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи, встановлено Кодексом України з процедур банкрутства (далі – КУЗПБ).
Процедура санації описана в ст. 50 — ст. 57 КУЗПБ.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 КУЗПБ, господарський суд затверджує схвалений план санації боржника і постановляє ухвалу про введення процедури санації. Під санацією розуміється система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 КУЗПБ з метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів план санації може також передбачати продаж частини іншого майна боржника, ніж визначеного статтями 54 і 55 КУЗПБ. Продажу у процедурі санації підлягає лише майно боржника, зазначене в затвердженому в установленому порядку плані санації.
Тож пільга з ПДВ застосовується, якщо виконані умови КУЗПБ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити