• Посилання скопійовано

ПДВ при придбанні товарів за кошти міжнародної технічної допомоги

Благодійна організація придбала товари та послуги за кошти міжнародної технічної допомоги, користуючись пільгою з ПДВ (постачальники платники ПДВ отримували звільнення на підставі реєстраційної картки проєкту (програми)). Але інформаційне підтвердження до податкової служби не подавалося. Якими можуть бути наслідки неподання такого інформаційного підтвердження?

Відповідно до пп. 197.11 ПКУ звільняються від оподаткування операції із:

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону «Про гуманітарну допомогу».

В даній ситуації, очевидно, кошти надані благодійній організації, і ця остання придбала за такі кошти товари, послуги.

Тож для постачальника таких товарів, послуг, операція є звільненою від оподаткування ПДВ, відповідно, і БО не отримає права на податковий кредит, якщо вона зареєстрована платником ПДВ. Адже постачальник не нараховуватиме ПДВ.

Але для того, щоб скористатися цією пільгою, потрібно виконати відповідні умови. Детально особливості цієї пільги ми розглядали, приміром, тут.

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій міжнародної технічної допомоги регламентується Порядком № 153. Проєкти (програми), включені до щорічних програм у межах МТД, підлягають обов'язковій державній реєстрації, що є підставою для акредитації їх виконавців. Саме зареєстрований договір (наявність реєстраційної картки проекту (програми) дає право на отримання пільг, привілеїв, імунітету, передбаченого законодавством та міжнародними договорами України.

Відповідно до пп. 23 Порядку №153, у разі виникнення необхідності в реалізації права на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України, Секретаріат КМУ надсилає у п'ятиденний строк після реєстрації проєкту (програми) ДПС та Держмитслужбі копію реєстраційної картки проєкту (програми) та копію плану закупівлі в електронному вигляді з метою інформування про наявність податкових пільг, передбачених законодавством та міжнародними договорами України в рамках реалізації проєктів (програм).

Далі в цьому пункті Порядку №153 написано, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.12): «Яким чином платник ПДВ підтверджує право на застосування пільг щодо звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги?».

ДПС відповідає, що платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги зберігає у справі:

  • копію реєстраційної картки проєкту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту;
  • копію плану закупівлі, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту;
  • копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідченої підписом та печаткою виконавця проєкту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проєкту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).

Крім того виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПСУ, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження.

Відповідно до пп. 2 Порядку №153виконавець - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі.

Субпідрядник - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проекту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проєкту (програми).

З наведеного випливає, що подавати інформаційне повідомлення, на наш погляд, повинна БО, адже саме вона є виконавцем проєкту. А постачальники товарів, послуг, інформаційне повідомлення не подають. Якщо вони є платниками ПДВ, для користування пільгою повинні мати пакет документів, наведений вище. Цей пакет документів мають отримати від БО.

З іншої сторони, якщо БО не надасть інформаційне підтвердження, то право на пільгу для БО не буде підтвердженим. Але які наслідки можуть настати в цьому випадку, ПКУ не визначено.

Постачальник товарів, послуг, якщо він має пакет документів, які ми навели вище, правомірно застосував пільгу. Підстав донараховувати ПДВ на вартість поставлених постачальником товарів, послуг, на наш погляд, немає.

А БО отримала такі товари, послуги без ПДВ. Самостійно донараховувати собі ПДВ підстав також немає. На наш погляд, це може свідчити про те, що податкових наслідків з ПДВ для БО не буде.

Проте думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»