За загальним правилом ПК з ПДВ звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
•придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
•придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Підтвердженням права на ПК є ПН або її замінники. В будь-якому разі первинні документи мають бути вірно оформленні аби на їх підставі ПК з ПДВ був включений до складу показників звітного періоду.
Перелік обов’язкових реквізитів ПН, що дають їй статус документа, що підтверджує ПК з ПДВ, виписаний в п.201.1 ПКУ:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України);
ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
Як бачимо, номер в ЄРПН не є обов’язковим реквізитом ПН, тому його невірне значення не прозбавляю права такої ПН засвідчувати в принципі право на ПК з ПДВ. Як і будь-яка ПН в даному разі ПН видана платнику податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та фактично є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Але в той же час при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю ПН та зареєструвати її в ЄРПН. На реєстрацію ПН та/або розрахунків коригування до ПН у ЄРПН відводиться 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. А відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг ПН в ЄРПН та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум ПДВ до ПК, але не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в ПН, до суми ПЗ за відповідний звітний період. На думку автора, реєстрація ПН до ЄРПН із невірним номером по суті є порушенням порядку заповнення податкової накладної, адже в ЄРПН дані заносяться на підставі даних, відображених в самій ПН. А цього спів падіння в даному разі немає. Крім того, відповідно до норм п.13 Порядку №1246 покупець може скласти запит та перевірити інформацію по конкретній ПН в ЄРПН –для того, щоб убезпечити себе від непорозумінь із податківцями. Проте очевидно цього ним зроблено не було.
На думку автора, у випадку коли має місце таке неспівпадіння, єдиний варіант не втратити свій ПК – подати скаргу на продавця. Але пам’ятайте, податківці твердо стоять на тому, що скаргу подавати потрібно тільки в тому періоді, коли мала місце перша подія по такій операції.
У випадку, коли перевірка вже пройшла, відновити собі право на ПК з ПДВ по цій ПН чи по скарзі на продавця дуже проблематично.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити