• Посилання скопійовано

Чи оподатковується ПДВ передача обладнання в користування гіг-спеціалістам?

ТОВ - резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ (здійснює постачання за межами України, що не є об’єктом ПДВ) закупило обладнання на 2,6 млн грн, яке безоплатно передало для користування гіг-спеціалістам, і яке повертається після припинення дії гіг-контракту. Чи є передача обладнання оподатковуваною ПДВ-операцією?

Про гіг-спеціалістів

Правовий статус гіг-спеціаліста визначається Законом №1667.

Гіг-спеціаліст - фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №1667).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону №1667, гіг-контракт - цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента "Дія. Сіті" як замовника, а резидент "Дія. Сіті" зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V цього Закону.

Гіг-контрактом або внутрішніми документами резидента "Дія. Сіті" можуть визначатися умови виконання робіт (надання послуг) (див. ч. 2 ст. 20 Закону №1667).

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону №1667 резидент "Дія. Сіті" забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), якщо інше не передбачено гіг-контрактом.

Таким чином, забезпечення гіг-спеціалістів обладнанням для виконання робіт в рамках гіг-контракту є обов’язком резидента "Дія. Сіті".

Обладнання передається безоплатно. З точки зору цивільного законодавства договір передачі майна у безоплатне користування відноситься до позички (див. ст. 827 – ст. 836 ЦКУ).

 

ПДВ

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.04): «Чи є об’єктом оподаткування операція з безоплатного отримання платником ПДВ товарів та ОЗ від резидента платника ПДВ чи неплатника/нерезидента за договором позички?».

ДПС відповідає, що операція з передачі платником ПДВ товарів та основних засобів резиденту платнику ПДВ чи неплатнику/нерезиденту за договором позички, який передбачає їх повернення, не вважається постачанням товарів/послуг та не є об’єктом оподаткування ПДВ.

З цього ми можемо зробити висновок, що як передача обладнання гіг-спеціалістам, так і їх повернення не є об’єктом оподаткування ПДВ. 

Але ДПС може мати іншу точку зору з цього питання.

Наприклад, тут ми писали, що, на погляд ДПС, операція резидента "Дія. Сіті" з безоплатної передачі обладнання гіг-спеціалістам прирівнюється до операцій, які підлягають оподаткуванню 9%, а тому при передачі вартість обладнання відображається в рядку 16 додатку ДІЯ до декларації з податку на прибуток. А при поверненні – в рядку 42 цього додатку.

На цій підставі ДПС може зробити висновок, що безоплатна передача обладнання в користування гіг-спеціалісту є операцією з безоплатного постачання з точки зору ПДВ. На наш погляд, це не так. Адже оподаткування ПДВ і податком на прибуток регламентуються різними нормами ПКУ.  Але для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

 

Щодо необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Згідно з пп. 181.1 ПКУ, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Тобто, резидент "Дія. Сіті" повинен зареєструватися платником ПДВ, якщо протягом останніх 12 календарних місяців сукупно сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, перевищить 1 млн грн.

Ми вище зазначили, що, на наш погляд, операції з передачі гіг-спеціалістам в користування обладнання не відносяться до операцій, що підлягають оподаткуванню. А тому обсяг таких операцій не враховується при розрахунку граничної суми постачання 1 млн грн.

Таж вище ми зазначили, що ДПС може мати іншу думку з цього питання. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

 ***

Читайте також: Гіг-спеціалісту надано для роботи обладнання: які податкові наслідки? (dtkt.ua)

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202537
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202522
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202545
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569