• Посилання скопійовано

Надання посередницьких послуг нерезиденту: що з оподаткуванням?

Підприємство - резидент України (маркетплейс) буде співпрацювати з нерезидентом, який буде розміщувати свої товари на маркетплейсі та продаватиме покупцям з України. Підприємству сплачуватимуть комісію за розміщення та просування товарів. Чи платити ПДВ з цих послуг?

Маркетплейс

Маркетплейс - це великий інтернет-магазин, який дає можливість іншим продавцям реалізовувати свої товари за певну винагороду.

Маркетплейс - це свого роду посередник між продавцем та клієнтом. Якщо провести аналогію з гіпермаркетом, це місце, де цілодобово пропонуються різноманітні товари від різних продавців, але лише онлайн.

За умовами запитання нерезидент продає товар напряму українським покупцям, тобто товари і кошти не передаються через саме підприємство, якому належить маркетплейс. Останнє тільки розміщає інформацію про товар та умови його продажу на маркетплейсі, отримуючи від нерезидента кошти за таку послугу.

 

Податок на додану вартість

Така операція є операцією з експорту послуг. Про особливості бухобліку таких послуг ми писали тут, про оподаткування тут. В останній статті зазначалося, що якщо місце постачання такої послуги знаходиться на митній території України, і підприємство є платником ПДВ, то така операція буде об’єктом оподаткування ПДВ.

Місце постачання визначається згідно з ст. 186 ПКУ.

Відповідно до пп. 186.3-1 ПКУ місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг.

Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ, електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. До таких послуг, зокрема, але не виключно, належать:

г) надання доступу до інформаційних, комерційних, розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів, зокрема, але не виключно, розміщених на платформах спільного доступу до інформації чи відеоматеріалів;

є) надання рекламних послуг у мережі Інтернет, мобільних додатках та на інших електронних ресурсах, надання рекламного простору, у тому числі шляхом розміщення банерних рекламних повідомлень на веб-сайтах, веб-сторінках чи веб-порталах.

В даній ситуації, на наш погляд, надаються електронні послуги, місце надання яких визначається місцезнаходженням отримувача.

Оскільки отримувач-нерезидент перебуває за межами митної території України, то і місце надання таких послуг буде за межами митної території України. Тож розглядувані операції не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Чи платити ще якісь податки?

Підприємство отримує від нерезидента дохід, який оподатковується в загальному порядку, залежно від системи оподаткування, на якій перебуває підприємство.

Про податок на доходи нерезидентів (так званий податок на репатріацію), передбачений пп. 141.4 ПКУ, мова взагалі не йде, тому що дохід отримує підприємство-резидент України, а не нерезидент.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»