• Посилання скопійовано

Оподаткування ПДВ за ставкою 0% при постачанні ЗСУ

Які товари згідно з Постановою №178, що постачають ЗСУ та іншим установам, які фінансуються з державного бюджету, оподатковують ПДВ за ставкою 0%? Які особливості цієї пільги? Чи потрібно донараховувати ПЗ з ПДВ, виходячи з перевищення ціни придбання над ціною продажу за такими товарами?

Особливості пільги

Відповідно до п. «г» пп. 195.1.2 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.

На виконання цієї норми КМУ видав Постанову від 02.03.2022 р. №178, пунктом 2 якої встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, їх з’єднань, військових частин, підрозділів, установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави обкладаються ПДВ за нульовою ставкою.

Цей порядок діє з 02.03.2022 р., але застосовується з 24.02.22 р. до моменту припинення чи скасування воєнного стану (див. п. 2 Постанови №178).

Відповідно до п. 32-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

Тобто, якщо ЗСУ та іншим отримувачам, які наведені в зазначених нормах ПКУ, постачаються, в тому числі безоплатно, товари для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту, такі операції оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

Так само консультує і податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.15 ЗІР: «Чи є постачанням товарів та послуг безоплатна передача товарів (надання послуг) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави?».

 

Про які товари йде мова в цій пільзі?

На жаль, немає встановленого нормативними документами переліку таких товарів. Наприклад, ГУ ДПС у м. Києві на своєму сайті зазначало, що йдеться про запасні частини та комплектуючі до транспортних засобів. Фактично можна стверджувати, що це товари для забезпечення транспорту.

Але в розглядуваній пільзі мова йде і про товари для заправки (дозаправки). Отже, можемо припустити, що це дизпальне, бензин.

Отже, з наведеного випливає, що зазначена пільга поширюється на постачання:

  • запасних частин та комплектуючих виробів до транспортних засобів;
  • ПММ для заправки (дозаправки) транспортних засобів.

Зазначену норму проаналізовано також в ІПК ДПСУ від 18.05.2022 р. №551/ІПК/99-00-21-03-02-06 та від 12.04.2022 р. №403/ІПК/99-00-21-03-02-05. Податкова в цих ІПК зазначила, що:

  • нульова ставка ПДВ, відповідно до п. «г» пп. 195.1.2 ПКУ та Постанови №178 застосовується як до операцій з постачання пального (товар для заправки), так і до операцій з постачання будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення транспорту (інші паливно-мастильні матеріали, запасні частини, комплектуючі, охолоджуючи рідини, інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами), при умові, що такі операції з постачання здійснюються категорії суб’єктів, що визначені Постановою № 178;
  • при цьому, нормами п. «г» пп. 195.1.2 ПКУ та Постанови №178 не визначено відповідного переліку із зазначенням кодів з Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015, чи кодів УКТ ЗЕД;
  • до операцій з постачання послуг застосування нульової ставки ПДВ п. «г» пп. 195.1.2 ПКУ та Постанови №178 не передбачено.

Проте оскільки чинним законодавством конкретний перелік товарів не визначений, може бути доцільним звернутися до податкової за індивідуальною податковою консультацією.

 

Чи потрібно донараховувати ПЗ з ПДВ, виходячи з перевищення ціни придбання над ціною продажу за такими товарами?

Відповідь на подібне питання наведена в УПК №673 (щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість від'ємної різниці між ціною придбання (звичайною ціною) товару та ціною реалізації такого товару на експорт).

Логіка відповіді в тому, що база оподаткування згідно з п. 188.1 ПКУ визначається в розмірі договірної вартості товарів, але не менше ціни придбання (звичайної ціни для самостійно виготовлених товарів).

Таким чином, виходячи з норм ПКУ ставка ПДВ застосовується в цілому до виду операції, яка здійснюється платником податку. 

Тобто, ставка 0% буде застосовуватися до всієї операції.

Таким чином, на наш погляд, немає потреби складати другу ПН на суму перевищення ціни придбання над ціною продажу. Адже друга ПН буде також із застосуванням ставки 0%.

Проте для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245