• Посилання скопійовано

ПДВ при внесенні майнового права до спільної діяльності

Договір спільної діяльності (СД) діє до 29.01.22 р. Зробили додаткову угоду - 10.01.22 р. на продовження, яка зареєстрована в Департаменті економіки - 01.02.22 р. Заяву №1-ОПП подали до ДПС 28.01.22 р. На яку дату нарахувати ПЗ з ПДВ на вартість переданого до СД майнового права, якщо в первісному договорі СД вартість права 0 грн, а в додатковій угоді - 10 000 грн?

Договори спільної діяльності регулюються главою 77 (ст. 1130 – ст. 1143) ЦКУ.

Нормами ЦКУ реєстрація договорів спільної діяльності не передбачена.

Разом з тим підлягають держреєстрації в Департаменті економіки та інвестицій договори СД за участі іноземних інвесторів. Особливості такої реєстрації встановлені Положенням, затвердженим Постановою КМУ від 30.01.1997 р. №112.

Відповідно до п. 4 Положення №112, державна реєстрація договорів (контрактів) є підставою для здійснення іноземної інвестиції за такими договорами (контрактами) відповідно до статей 23 та 24 Закону «Про режим іноземного інвестування».

Стосовно реєстрації в податковій шляхом подання заяви форми №1-ОПП.

Цю заяву подають для взяття на облік договору про СД платником ПДВ (див. п. 4.6 розд. IV Порядку №1588). Причому варто зазначити, що згідно з цим пунктом Порядку №1588 заяву подають вже після держреєстрації в Департаменті економіки та інвестицій.

Окрім того, реєстрація платником ПДВ буде обов’язковою, тільки якщо виконуються критерії обов’язкової реєстрації, наведені в пп. 181.1 ПКУ - загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ).

З наведеного випливає, що якщо укладено договір про СД, який підлягає держреєстрації в Департаменті економіки та інвестицій, робити внески до СД можна тільки після такої реєстрації. 

Оскільки внесок – це господарська операція, вона має оформлятися первинним документом. 

Типових форм документів для внесків майновими правами нормативними документами не затверджено. Отже, форму такого документу підприємство розробляє самостійно. Це може бути Акт приймання-передачі внеску, який має містити обов’язкові реквізити первинного документа, перелік яких наведено в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Таким чином, передачу майнових прав здійснюють після держреєстрації договору про СД на підставі відповідного Акту чи іншого подібного документу.

Але в розглядуваній ситуації майнове право вартістю 0 грн. внесли до СД на підставі первісного договору СД. Таким чином, згідно додаткової угоди вносити таке право ще раз не потрібно, адже, повторимося, воно вже перебуває на балансі СД. Згідно додаткової угоди потрібно лише змінити вартість майнового права.

З цього можемо зробити висновок, що начебто складати Акт чи інший подібний первинний документ не потрібно. 

Але відповідно до пп. 187.1 ПКУ, датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата першої з подій – отримання оплати чи (для послуг) складання документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Тобто, з точки зору податкового обліку документ обов’язково має бути.

Окрім того, як вже зазначалося, внески можна здійснювати тільки після держреєстрації договору СД.

Зауважте – не на дату держреєстрації, а після такої реєстрації.

Логічно, що це стосується в тому числі будь-яких змін до попереднього договору.

З урахуванням наведеного вище, на наш погляд, зміну вартості майнового права потрібно оформити окремим Актом приймання-передачі. Такий акт можна скласти після дати держреєстрації. Тобто, Акт може бути датою, наприклад, 01.02.22 р. або 10.02.22 р., або 20.02.22 р. тощо.

Фактично договір СД – це намір сторін здійснити певні внески. А фактичні дії (тобто, здійснення внесків, включаючи зміну вартості) потрібно окремо оформляти первинним документом (актом).

Для уникнення непорозумінь всі ці нюанси доречно прописувати в договорі СД.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202513
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514