• Посилання скопійовано

Одиниці виміру в накладній і ПН відрізняються: чи є порушення?

Постачальник виписує рахунок в літрах, де ціна за літр, ПН в літрах, де ціна за літр та видаткову накладну в тонах і літрах, де ціна тільки за тону. Загальна сума коштів, що підлягає сплаті у ВН і ПН, не відрізняється. Чи не буде підприємство-покупець мати проблем з ПК?

До обов’язкових реквізитів ПН відносяться, серед іншого (див. пп. «е» та «є» п. 201.10 ПКУ):

 • опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
 • ціна постачання без урахування ПДВ.

Відповідно до пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

ПН є одним з документів податкового обліку, на підставі якого формуються показники податкової звітності. Тому показники ПН повинні відповідати даним первинного документа, на підставі якого така ПН складена.

Податкова неодноразово звертала увагу на цей факт.

Наприклад, читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Яким чином заповнюється графа 11 розд. Б податкової накладної/графа 14 розд. Б розрахунку коригування до податкової накладної, у разі якщо при їх розрахунку числове значення суми ПДВ не співпадає з визначеною сумою ПДВ у документах первинного обліку за рахунок округлення?».

Податкова, серед іншого, відповідає, що дані податкового обліку платника податку повинні відповідати даним первинного (бухгалтерського) обліку.

 

Які наслідки можуть чекати в цьому разі на платника ПДВ покупця?

ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН платником ПДВ, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до ПК (п. 201.10 ПКУ).

Згідно з пп. «а» п. 198.1 ПКУ до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Не відносяться до ПК суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ (п. 198.6 ПКУ).

Поряд з цим відповідно до п. 201.10 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН у електронному вигляді.

На підставі цих норм ПКУ податкова в своїх численних консультаціях робить висновок (наприклад, тут), що покупець формує ПК за операцією з придбання товарів/послуг на підставі ПН, складеної за такою операцією, за допомого якої можливо ідентифікувати здійснену операцію, та не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у ПН, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах визначених п. 201.1 ПКУ, якщо помилки в реквізитах такої ПН заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, навіть за умови реєстрації такої ПН в ЄРПН.

 

Якщо відрізняються одиниці виміру і ціна в ПН і у видатковій накладній, чи заважає це ідентифікувати операцію?

На наш погляд, ні, не заважає. Адже, як наведено у запитанні, у видатковій накладній одиниці виміру зазначені як у тонах, так і в літрах. А в ПН тільки у літрах. Причому ціна у видатковій накладній йде за тону, а в ПН за літри. Хоча загальна сума за цими накладними однакова.

Таким чином, зрозуміло, що ПН складена на ту саму операцію, що і видаткова накладна. Адже кількість в тонах однакова і сума за документами однакова.

Але чи погодиться податкова з такою очевидною, на наш погляд, логікою, ми не знаємо. Тому що чіткого алгоритму визначення того, які помилки заважають ідентифікувати здійснену операцію, а які ні, немає.

Податкова може стати на формальну точку зору і вважати, що зазначене порушення заважає ідентифікувати операцію. Відтак податкова може поставити під сумнів право підприємства покупця на ПК.

Тому для уникнення непорозумінь з податковою рекомендуємо не допускати таких помилок. Можна спробувати з цього питання також отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201