• Посилання скопійовано

Одиниці виміру в накладній і ПН відрізняються: чи є порушення?

Постачальник виписує рахунок в літрах, де ціна за літр, ПН в літрах, де ціна за літр та видаткову накладну в тонах і літрах, де ціна тільки за тону. Загальна сума коштів, що підлягає сплаті у ВН і ПН, не відрізняється. Чи не буде підприємство-покупець мати проблем з ПК?

До обов’язкових реквізитів ПН відносяться, серед іншого (див. пп. «е» та «є» п. 201.10 ПКУ):

  • опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
  • ціна постачання без урахування ПДВ.

Відповідно до пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

ПН є одним з документів податкового обліку, на підставі якого формуються показники податкової звітності. Тому показники ПН повинні відповідати даним первинного документа, на підставі якого така ПН складена.

Податкова неодноразово звертала увагу на цей факт.

Наприклад, читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Яким чином заповнюється графа 11 розд. Б податкової накладної/графа 14 розд. Б розрахунку коригування до податкової накладної, у разі якщо при їх розрахунку числове значення суми ПДВ не співпадає з визначеною сумою ПДВ у документах первинного обліку за рахунок округлення?».

Податкова, серед іншого, відповідає, що дані податкового обліку платника податку повинні відповідати даним первинного (бухгалтерського) обліку.

 

Які наслідки можуть чекати в цьому разі на платника ПДВ покупця?

ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН платником ПДВ, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до ПК (п. 201.10 ПКУ).

Згідно з пп. «а» п. 198.1 ПКУ до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Не відносяться до ПК суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ (п. 198.6 ПКУ).

Поряд з цим відповідно до п. 201.10 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН у електронному вигляді.

На підставі цих норм ПКУ податкова в своїх численних консультаціях робить висновок (наприклад, тут), що покупець формує ПК за операцією з придбання товарів/послуг на підставі ПН, складеної за такою операцією, за допомого якої можливо ідентифікувати здійснену операцію, та не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у ПН, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах визначених п. 201.1 ПКУ, якщо помилки в реквізитах такої ПН заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, навіть за умови реєстрації такої ПН в ЄРПН.

 

Якщо відрізняються одиниці виміру і ціна в ПН і у видатковій накладній, чи заважає це ідентифікувати операцію?

На наш погляд, ні, не заважає. Адже, як наведено у запитанні, у видатковій накладній одиниці виміру зазначені як у тонах, так і в літрах. А в ПН тільки у літрах. Причому ціна у видатковій накладній йде за тону, а в ПН за літри. Хоча загальна сума за цими накладними однакова.

Таким чином, зрозуміло, що ПН складена на ту саму операцію, що і видаткова накладна. Адже кількість в тонах однакова і сума за документами однакова.

Але чи погодиться податкова з такою очевидною, на наш погляд, логікою, ми не знаємо. Тому що чіткого алгоритму визначення того, які помилки заважають ідентифікувати здійснену операцію, а які ні, немає.

Податкова може стати на формальну точку зору і вважати, що зазначене порушення заважає ідентифікувати операцію. Відтак податкова може поставити під сумнів право підприємства покупця на ПК.

Тому для уникнення непорозумінь з податковою рекомендуємо не допускати таких помилок. Можна спробувати з цього питання також отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024463
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245