• Посилання скопійовано

ПДВ при продажу виробниками тютюнових рідин

Підприємство є виробником тютюнових рідин. На етапі першого постачання товару підприємство має зареєструвати ПН виходячи з максимальних роздрібних цін. Але покупцям ми реалізуємо тютюнові рідини за ринковиим цінами. На яку ціну потрібно складати ПН і як має відображатися різниця зобов'язання з ПДВ в обліку?

ПДВ

З 01.01.2022 року ПКУ доповнюється новим п. 197.27 ПКУ, згідно з яким звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнових вирлаобів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій з першого постачання таких товарів їх виробниками тощо.

Таким чином, виробники тютюнових рідин повинні нараховувати ПДВ за ставкою 20%.

Відповідно до п. 189.18 ПКУ у разі постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, при їх постачанні на митній території України, базою оподаткування є максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування ПДВ.

Хоча за загальними правилами згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування визначається за договірною ціною.

Виходить, якщо виробник продає тютюнові рідини, він визначає базу оподаткування не за загальним правилом – договірною ціною, а за максимальною роздрібною ціною (МРЦ). Це також означає, що скласти ПН він повинен не на договірну ціну, яка зазначена в первинних документах на продаж рідин, а на МРЦ.

Подібним чином консультує і податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як складається податкова накладна при здійсненні операцій з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни?».

Податкова відповідає наступним чином.

За операціями з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – тютюнова продукція), для яких встановлені максимальні роздрібні ціни (МРЦ), складання ПН виробниками такої продукції та суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками, доцільно складати окрему ПН з урахуванням таких особливостей:

  • в графі 7 табличної частини ПН «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість» вказується МРЦ такої тютюнової продукції;
  • відповідно, в графі 10 табличної частини ПН «Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість» вказується добуток кількості такої тютюнової продукції та МРЦ.

При отриманні авансового платежу (попередньої оплати) одним платежем за тютюнову продукцію та за інші товари/послуги платник податку самостійно, керуючись умовами договору на постачання, визначає яка продукція/товар/послуга і в якому розмірі оплачена, та відповідно складає дві окремі ПН:

  • одну – на постачання тютюнової продукції, та
  • другу – на постачання інших товарів/послуг.

При здійсненні операцій з постачання тютюнової продукції, до якої застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, ПН складається у загальновстановленому порядку. У графі 7 табличної частини такої ПН «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість» вказується ціна тютюнової продукції, визначена договором на її постачання.

 

Бухгалтерський облік

Приклад

Договірна ціна тютюнової продукції 120 000 грн, в т.ч. ПДВ 20 000 грн. Тобто це фактична ціна, за якою покупець здійснить оплату.

МРЦ – 180 000 грн, в т. ч. ПДВ 30 000 грн.

Виходячи з наведеного вище, виробник складає ПН на 180 000 грн, в т.ч. ПДВ 30 000 грн, хоча покупець оплатить йому тільки 120 000 грн.

Це означає, що на підставі такої ПН покупець не може скористатися всім податковим кредитом. Тому, на наш погляд, він має показати ПК на 30 000 грн і нарахувати компенсуючий ПДВ на 10 000 грн.

Але думка податкової щодо цього питання нам невідома. Тому покупцям доречно отримати індивідуальну податкову консультацію.

На наш погляд, в бухгалтерському обліку нарахування зазначеного ПЗ з ПДВ можна відображати таким чином:

  • Дт 361 Кт 701 – 120 000 грн (на суму продажу за договором);
  • Дт 643 Кт 641 – 30 000 грн (ПЗ з ПДВ на МРЦ);
  • Дт 701 643 – 20 000 грн (зарахування зобов’язання з відображеним ПЗ з ПДВ в розмірі договірної ціни);
  • Дт 93 Кт 643 – 10 000 грн (зобов’язання з ПДВ на різницю між МРЦ і договірною ціною списується до складу витрат на збут);
  • Дт 701 Кт 791 – 100 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20257
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202565
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025202
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025103